SAĞLIKLI BİR KAHVALTININ İPUÇLARI

blog yazısı ekle !

SAĞLIKLI BİR KAHVALTININ İPUÇLARI

Güne motivasyon yüksek ve enerji depolayarak başlamak için vücudun ihtiyaç duyduğu oranda vitaminler ve minerallerin alınması gerekir. Buna bağlı olarak kahvaltı, öğünler arasında en önemlisidir. Uyurken akşam tüketilen besin maddeleri enerjiye dönüşür ve sabah saatlerinde enerji açığı ortaya çıkar. Aynı zamanda mide de besinleri sindirerek açlık hissi oluşturur. Kahvaltı öğünü ile günün ilk besinlerini tüketmek demektir. Yani herkesin kahvaltıya gereken önemi göstererek özenli bir şekilde yapması gerekir.

Gün içerisinde mesai, okul gibi tempolu programlar nedeni ile kahvaltının pratik tercihlerden yana yani simit, açma, poğaça gibi hazır ve karbonhidrat açısından yüksek besinler tüketilmektedir. Bu çeşitleri her sabah yemek kahvaltı alışkanlığının yanlış bir şekilde oluşmasına neden olacaktır. Çünkü kilo sorunu, mide rahatsızlıkları hatta günlük düzenlerinin oluşmaması gibi sorunları beraberinde getirir.

Sağlıklı bir kahvaltının ipuçları ile kahvaltı alışkanlığı oluşturmaktır. Böylece vücuttaki organların çalışma sistemini düzenlemek ve ruh halini yükseltmek için mutlaka düzenli olarak kahvaltı yapmak gerekir.


Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Sağlıklı bir kahvaltının ipuçlarını detayları ile beraber inceleyelim:

  • Temel kahvaltılık çeşitlerinin olduğu bir kahvaltı sofrası tercih edilmelidir. Peynir, zeytin, kuru meyveler, domates salatalık, reçel gibi. Bu çeşitler sağlığı korumaya yardımcı esas unsurlardır. Dengeli yapılan bir öğün ile açlık hissinin aşırı ve uzun süreli olmasının önüne geçilebilir.
  • Kahvaltıda işlenmiş ürünler veya aşırı karbonhidrat içerikli ürünler yerini doğal içerikli ürünlere bırakmalıdır. Yani son zamanlar da ev yapımı ürünler bu konuda sizlere yardımcı olacaktır. Özellikle reçel çeşitlerinin ev yapımı ile mevsimine uygun meyvelerden yapılmasına bağlı olarak şeker oranın düşük ve koruyucu içermemesi nedeni ile doğaldır.
  • İçecek olarak süt, çay, meyve suyu mutlaka bir bardak içilmesi gerekir. Hem sıvı ihtiyacını karşılamak hem de kahvaltı sofrasını zenginleştirmek için atlanmaması gerekir.
  • Tereyağı ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağ çeşitlere yer verilmelidir. Margarin gibi yağ çeşitleri kalp damar hastalıklarına neden olmasının yanı sıra şişmanlamaya da neden olmaktadır.
Yukarıda bahsettiğimiz Sağlıklı bir kahvaltının ipuçları bu kadar ile sınırlı değildir. Aynı zamanda protein, lif gibi içeriklere sahip gıdaların ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Yani ne az ne çok olmaması gerekir. Böylece vücudun sistemleri doğru çalışarak fiziksel rahatlama ile beraber enerjiyi de karşılanacaktır. Gün içerisinde ihtiyacınız olan pozitif bir ruh haline de kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

Kahvaltı hazırlarken pratik olanlar arasında hazır, paketli gıdaları tüketmek her ne kadar zamanı kısaltsa da sağlığa zarar verdiği gerçeği de göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı bir kahvaltının ipuçları, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanarak yaşam kalitenizi yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Yapılan bilimsel araştırmalar sonucunda beslenme ve diyet uzmanları, sindirim sistemi sorunlarının en büyük nedeni olarak kahvaltı yapılmadan güne başlaktan kaynaklandığını söylemektedir. Çünkü yataktan kalktıktan sonra yirmi beş dakika da kahvaltı ile iç sisteminde uyandırılması gerekmektedir. Özellikle de sindirim sistemi harekete geçmelidir. Kahvaltı yaptıktan sonra sindirim sistemi çalışmaya başlar ve gün içerisinde herhangi bir sorun veya rahatsızlık yaşanmaz.

Sağlıklı bir kahvaltının ipuçları ile sabah hiçbir şey yiyemiyorum diye yakınanlar için alternatifler önermektedir. Mesela hafif içerikli bir kahvaltı tercih edilebilir. Bunun için kuru kaysı- erik, peynirli tost, meyve suyu- süt içilebilir. Hafif içerikli yapılan kahvaltı ile yorgunluktan eser kalmayacaktır. Yani kahvaltıda mutlaka proteine yer vermek gerekir.

Sağlıklı bir kahvaltının ipuçları, yüzyılın sorunu olan obeziteye karşı mücadele etmenin en etkili yöntemidir. Özellikle formu koruyama, aşırı açlık hissi, vücut hantallığı gibi düşük enerji gibi durumlar sonucunda kilo alımları hızlanacaktır. Zaman içerisinde metabolizma da çalışma hızını yavaşlar. güne hızlı adapte olmak için Sağlıklı bir kahvaltının ipuçlarını takip etmenizi tavsiye ederiz.