YÖRESEL KAHVALTILAR ANKARA

blog yazısı ekle !

YÖRESEL KAHVALTILAR ANKARA

Yöresel kahvaltılar son zamanlarda sıklıkla tercih edilmeye başlanmıştır. Yöresel ve doğal lezzetlere özlemin hiç olmadığı kadar arttığı günümüzde, doğal yiyecekler ve yörelere has lezzetler ile yapılan Yöresel Kahvaltılar Ankara'da da bir hayli ilgi çekmektedir. Özellikle sabahları hemen hemen hepimiz ya kahvaltı öğününü yapmadan yola çıkıyoruz ya da birkaç lokma atıştırmalıklar ile geçiştirip çıkıyoruz. Oysa ki her gün kahvaltının önemi konusunda yapılan açıklamaları dinleyip yine de bu önemli öğünü geçiştirmek yapılabilecek en büyük yanlıştır. Bu yanlışın çözümü ise size kahvaltıyı sevdirecek çözümler ile mümkün olabilmektedir. Aslına bakılırsa kahvaltıyı sevmenin birçok yolu vardır. Bunlardan biri de yöresel kahvaltılar ile yöresel lezzetleri denemektir. Her gün kahvaltıda farklı lezzetleri denemek, farklı bir haz almak anlamına gelebilmektedir. İşte bu hazza ulaşabilen insanlar artık kahvaltısından asla taviz vermeden her gün eksiksiz bir şekilde yapmaktadır.

Yöresel Kahvaltılar Ankara'da birçok mekân, cafe, kahvaltı mekanları, kahvaltı salonları ve oteller gibi mekanlarda sunulmaktadır. Farklı yörelere ait lezzetli kahvaltılıklar her gün müşterilerin tercihine ve damak lezzetine sunulmaktadır. Burada önemli olan sizin hangi yöresel kahvaltıyı yapacağınıza karar vermek olacaktır. Çünkü Yöresel Kahvaltılar birçok yöreye has kahvaltı çeşitlerinden oluşmaktadır. Yöresel Kahvaltılar Ankara'da en çok tercih edilen yöresel kahvaltı çeşitleri neler ve nelerden oluşmaktadır? İşte bu sorunun cevabını sizler için araştırdık.


devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara


Yöresel Kahvaltılar Ankara

Ankara kahvaltı salonları ya da kahvaltı mekanlarında bulabileceğiniz yöresel kahvaltı çeşitlerini ve içeriklerini sizler için araştırdık. Şimdi bunlara bir göz atalım.

  • Van kahvaltısı: en ünlü yöresel kahvaltı çeşidi Van kahvaltısıdır. Bu kahvaltıyı diğerlerinden farklı bir lezzet haline getiren murtaga adındaki bir kahvaltılık türüdür. Un, yumurta ve doğal tereyağı ile yapılan eşsiz lezzetteki bir kahvaltılıktır. Tatlı ya da tuzlu olarak tüketilebilen bu kahvaltılığın içerisine bal da ilave edilebilmektedir. Tabi Van kahvaltısı denildiği zaman kavut olmazsa olmaz.
  • Antep kahvaltısı: diğer meşhur yöresel kahvaltılardan biridir. Kendine has Antep lezzetlerini içerisinde barındıran Antep kahvaltısının olmazsa olmazları semsek böreği, şekerli börek, ve tabi ki katmer.
  • Hatay kahvaltısı: birçok kültürün birleşim noktası olan Hatay, mutfak yönünden de oldukça zengindir. Bu zenginliği eşsiz kahvaltı kültürüne de yansımıştır. İşte bazı Hatay kahvaltı menüsü şu şekildedir: katkılı ekmek, domates, yeşillikler ve kırma zeytin üzerine de Hatay usulü nar ekşisi, biberli yoğurtta Hatay kahvaltısının vazgeçilmezidir.
  • Karadeniz kahvaltısı: son zamanlarda Karadeniz kahvaltısı bir hayli meşhur olmaya başlamıştır. Karadeniz kahvaltısı denildiği zaman ilk akıllara kuymak, mis kokulu mısır ekmeği ve tabi ki menemen.
  • Kayseri kahvaltısı: sucuk, pastırma ilk olarak akıllara gelebilir. Ama bir de velibah olarak bilinen ince hamurlu gözlemelerini denemenizi tavsiye ederiz.
  • Ege kahvaltısı: ege kahvaltısı denildiği zaman ilk olarak akıllara zeytin ve zeytin yağı ürünleri gelmektedir. Tabi ki doğal olarak yapılan her ürünün içerisinde de bol bol zeytin yağı yer almaktadır.
Kısaca bahsettiğimiz bu Yöresel Kahvaltılar Ankara kahvaltı mekanlarında bulabileceğiniz yöresel kahvaltı lezzetlerinden en çok tercih edilenleridir. Sizler de artık sıradanlaşmış kahvaltıdan sıkıldıysanız ya da kahvaltınızı yapmadan evinizden çıkıyorsanız kesinlikle her bir yöremize has lezzetlerle ortaya çıkmış bu eşsiz kahvaltı lezzetleri sizi de bağımlısı yapacaktır. Kahvaltı alışkanlığını yeniden kazanacaksınız. Diğer bir yandan hafta içi yoğun iş ya da okul temposuna ayak uydurabilmek için enerjinizin ve motivasyonunuzun yerinde olması gerekmektedir. Yöresel kahvaltıların da en büyük özellikleri gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi hiçbir katkı maddesi ve yapaylık içermeden size sunabilmesidir.