ANKARA KAHVALTI AÇIK HAVA

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI AÇIK HAVA

Kahvaltı ne kadar bir zorunluluk olsa da bu zorunluluğu keyfi dönüştürmek bizim elimizde olan bir iştir. Birçok kişi sabah evinden çıkarken kahvaltı yapmaması ya da basit atıştırmalıklarla geçiştirmesi sebebiyle ciddi sağlık sorunları yaşar hale gelmiştir. Bu sağlık sorunlarından biri ve en önemlisi obeziteden ki günümüzde tüm dünyanın sorunu haline gelmeye başlamıştır. Oysa birçok kişi obeziteden kendileri kahvaltılarını aksatarak sebep olmaktadır. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler özellikle kahvaltı konusunda önemli uyarılar yapmaktadır. Kahvaltı yapmak istemeyenlere ya da kahvaltı yapmakta zorlananlara ise Açık Hava Kahvaltısını denemeleri tavsiye etmektedirler. Ankara Açık Kahvaltı Açık Hava birçok kahvaltı yapmayan için ilaç gibi gelmiş ve artık kahvaltı yapmadan güne başlamayan kişiler haline gelmişlerdir.

Ankara'da yaşayanların en büyük sorunu pek fazla aktivite yapamamaları ve açık hava mekanlarının azlığıdır. Bu durumda yapılabilecek en iyi iş en yakın tatil beldelerini tercih etmek olacaktır. Fakat en yakın tatil beldeleri de bir hayli uzakta olduğu için ve tatil zamanları dışında da bu yerlere gitmek neredeyse imkânsız olacağı için Ankara içerisinde günlük monoton hayatı değiştirecek aktivitelere yönelmek çok daha iyi olacaktır. Yeşillikler içerisinde tam bir cennet bahçesi olarak nitelendirebileceğimiz bir mekânda sabahın taze ve ferah havasında lezzetli bir kahvaltı! Kuş cıvıltıları eşliğinde açık havada Ankara Kahvaltısı yapmak birçok kişi için vazgeçilmez günlük bir aktivite haline dönüşmüştür. İster ailenizle hafta sonu uzun uzun ve neşeli bir kahvaltı, isterseniz arkadaşlarınızla işe başlamadan önce hazırlık. Her ne sebeple olursa olsun Ankara Kahvaltı Açık Hava denildiği zaman bu manzara akıllara gelmektedir. Açık hava kahvaltısı sadece Ankaralıların değil birçok yerli ve yabancı turistin de Ankara'yı ziyaretinde mutlaka denediği eşsiz bir keyif haline gelmiştir.


devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


Her gün uyandığınızda mutlaka hafif ve besleyici yiyecekler yiyerek güne başlamak çok önemlidir. Fakat her gün aynı yerde kahvaltı yapmak monoton bir hayatı da başlatacaktır. Ayrıca kapalı mekanlar gün içerisinde yoğun bir iş temposuyla karşı karşıya kalan insanlar için daha da bunaltıcı hale gelebilmektedir. Özellikle Ankara gibi iş ve okul hayatının son derece yoğun olduğu bir şehirde kahvaltıyı bir farklılık yaparak açık havada yapmak hem aile fertlerine iyi gelecektir hem de işe olan konsantrasyonunuzu artıracaktır. İşte kahvaltınızdan tam olarak sağlığı bu şekilde alabileceğinizi de belirtmemizde fayda vardır. Ankara Kahvaltı Açık Hava Mekanları her geçen gün sayısını artırarak hem daha çok kişiye hizmet verebilmeyi amaçlamakta hem de daha kaliteli bir hizmet sunabilmek için çalışılmaktadır.

Açık hava mekanları her daim ilgi çekici olmuştur. Özellikle bir aktivite yapacağımız zaman ilk olarak tercih edilen mekanlar genellikle açık hava mekanları yönünde olmaktadır. Ankara Kahvaltı mekanları bu olaya yeni bir bakış açısı getirerek Ankara Kahvaltı Açık Hava mekanları olarak hizmet vermeye başlamışlardır. Açık havanın verdiği huzur ve lezzetli bir kahvaltının keyfi ile yapılan sohbet kesinlikle paha biçilemez. Zamanla bu şekilde başladığınız açık hava kahvaltı keyfiniz bir tutku haline gelecek ve asla vazgeçilmezleriniz arasında yerini alacaktır. Fakat Ankara havası çok çabuk değişebilmektedir. Bu sebeple kahvaltı keyfiniz bir anda kabusa dönüşebilir. Ama Ankara Açık Hava Kahvaltı Mekanları sahipleri bu konuda da önlemleri alarak anında kapanabilen tavan sistemleri ile tüm hava koşullarında kahvaltı keyfinizin asla yarıda kalmaması için tüm önlemelerini almışlardır. Eğer normal kahvaltıdan sıkıldıysanız ve hayatınızda bir değişiklik olsun istiyorsanız Ankara Kahvaltısını bir de açık havada denemenizi tavsiye ederiz.