ANKARA KAHVALTI SOFRASI NASIL HAZIRLANIR?

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI SOFRASI NASIL HAZIRLANIR?

Kahvaltı yapmanın zevke dönüştüğü Ankara kahvaltısı mekanlarında mekân tasarımları ve masa düzeni ile bir bütünlük içerisindedir. Kahvaltı masasının olmazsa olmaz çeşitleri vardır. Bu çeşitler her mekânda görülebilecek seçeneklerdir. Ancak Ankara kahvaltısı mekanlarında sofranın hazırlanması, masada yer alan unsurlar özenli bir sofranın göstergesidir. Ankara kahvaltı sofrası nasıl hazırlanır? Diye düşünürken işin uzmanlarından tüyolar verilmektedir. Sofranın şık ve düzenli olması hazırlanan siparişlerinde görselliğine etkisi büyüktür.

Ankara kahvaltı sorası nasıl hazırlanır? Sorusunun işte detayları:

  • Kahvaltı sofrasında ister yöresel menü olsun ister serpme kahvaltı olsun isterse Ankara kahvaltısı olsun masa düzeninde standartlar vardır. Çatal, bıçak, kaşık gibi malzemeler masa da mutlaka bulunması gerekir.
  • Masa örtüsü temiz ve ütülü olması gerekir.
  • Beslenme uzmanları porsiyonların şeklini rastgele seçmek yerine bilinçli olmak gerektiğini vurgulamaktadır. Özellikle kahvaltı porsiyonlarının şeklini dikdörtgen şeklinde olması gerektiğini söyler.
  • Sunumdaki görselliği artırmak için ahşap formlardaki tabakları omlet veya sucuklu yumurta için kullanılması gerekir.
  • Çay fincanı veya bardağından ayrı olarak meyve suyu tüketebilmek için ayrı bir bardak bulundurulmalıdır.
  • Masa da unutulmaması gereken bir diğer detay peçelerdir. Peçete sadece kahvaltı sofrasında değil bütün öğünlerin sofralarında bulundurulmalıdır.
  • Yemeklerin tadı kişilerin damak zevkine göre değişmektedir. Özellikle tuzu, biberi, şekeri, baharatı veya yağı. Dolayısı ile sofra da ekstra baharatlıklar olmalıdır.
  • Kahvaltı sofrasında her parça birbiri ile uyumlu olmalıdır. Renk, desen, biçim gibi konularda bir bütünlük oluşturmalıdır.
  • Kahvaltı sofrasında yer alan tabaklar, peçeteler hatta bardaklar sıradanlıktan uzak olmalıdır. Desenli, renkli. Böylece kahvaltı masasına olan ilgi artar. Ve kişileri masaya çeker.

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


Ankara kahvaltı mekanlarının marka haline gelmesinde yukarıda saydığımız faktörler büyük rol oynamaktadır. Lezzetler kadar sunum, uyum kısacası görsellikte çok önemlidir. Böylece sofranın görüntüsü iştah açarak insanları kahvaltı yapmaya özendirmelidir. Ankara kahvaltı sofrası nasıl hazırlanır? Sorusuna verilen yanıtlar sadece kahvaltı mekanları için geçerli değildir aynı zamanda evde hanımlar kahvaltı hazırlarken yardımcı olacak bilgiler içermektedir. Sadece yemeğin tadı, tuzu veya kahvaltıların çeşitli olması yetmiyor. Aynı zamanda sofra da nasıl sunulduğu göze ne kadar hitap ettiği de önemlidir.

Kahvaltı sofrasına daha oturmadan her şeyin yerli yerinde olduğunu görmek masanın özenilerek hazırlandığını gösterir. Bu durumda ardından gelecek lezzetlerin tadına olan merak artacak ve iştahlı bekleyişler yaşanacaktır. Kahvaltı sofrasına böyle özen göstermek kısa süre de kahvaltı yapma alışkanlıkların oluşmasına da katkı sağlar. Ancak zaman konusunda sıkıntı yaşayanları Ankara kahvaltısı mekanlarına davet ediyoruz. Çünkü yukarıda saydığımız her sofra kuralına büyük titizlik ile uyularak hazırlanmaktadır.

Günlük hayatta hazırlanan yemekler kadar masa düzenine aynı özen gösterilmiyor veya bu konu da yeterli bilgi paylaşılmıyor. Sofra hazırlama konusunda yetersiz bilgi yemeklerin geri planda kalmasına neden olmaktadır. Hem misafirlerin veya müşterilerin kahvaltının keyfe dönüşmesi aslında sofranın düzenine bağlıdır. Sofra düzeni sadece göze hitap etmez. Aynı zamanda yemek süresi boyunca rahat ve kolay bir şekilde yemek yeme süreci de sağlar.

Ankara kahvaltısı mekanları işletmecileri mutfak bölümünde olduğu kadar salon kısmında da büyük hazırlıklar yapmaktadır. Bu hazırlıkların hepsi müşterilerin rahatlığı düşünülerek yapılır. Sofra düzeni, bütün detaylar düşünülerek masa da yerlerini alır. Ayrıca uyum ve bütünlük açısından da her detay teker teker gözden geçirilir. Dolayısı ile bu konu ile ilgilenen personel gerekli teknik ve donanıma sahip kişilerdir. Ankara kahvaltısı mekanlarında gerek mutfak kısmında gerekse salon kısmındaki dokunuşların hepsi profesyoneldir.