İÇ ANADOLU KAHVALTISI ANKARA

blog yazısı ekle !

İÇ ANADOLU KAHVALTISI ANKARA

İç Anadolu buğday bakından Türkiye'nin tahıl ambarı vazifesini görmektedir. Hal böyle olunca da buğday, yulaf, kepek ve daha birçok çeşit tahıl tarzı hamur işi yemeklerinin de en fazla olduğu ve en fazla tüketildiği bölge İç Anadolu bölgesi olmaktadır. Neredeyse tüm yemek kültürleri içerisinde olan hamur işi, kahvaltılarda da kendini belli etmeye devam ediyor. Özellikle çiğ börek, haşhaşlı ekmek, biberli ekmek, küflü börek, kete, katmer, bazlama, gözleme ve daha sayılabilecek onlarca çeşit hamur işi yiyecek İç Anadolu kahvaltısının oluşturan temel besinlerdendir. İç Anadolu kahvaltısı Ankara'da bir başkadır. Çünkü Ankara birçok bakımdan Türkiye'nin kalbi ve merkezi konumundadır. Yemek ve özellikle de kahvaltı denildiği zaman Ankara kahvaltısı herkes tarafından bilinen ve oldukça meşhur bir hale gelen kahvaltı türü olmuştur. Bunun sebebi ise coğrafi olarak Anadolu'nun tam ortasında kalması sebebiyle her bölgenin yemek ve kahvaltı kültürünün tek çatı altında toplandığı bir yer olmasıdır. Böylece Ankara kahvaltısı en meşhur kahvaltılar arasında ilk sıralarda yerini almıştır.

İç Anadolu kahvaltısı denildiği zaman az önce bahsettiklerimiz kahvaltının sadece bir kısmıdır. Bu yiyeceklerin yanına tulum peyniri, tereyağı, çemen ve lezzetli reçeller… bu bahsettiklerimizin yanına günlük yumurta ve Kayseri sucuğu ile hazırlanmış sucuklu yumurta ve pastırma gibi eşsiz lezzetlerle kahvaltı adeta göz okşayan bir hale gelmektedir. İç Anadolu yöresine ait bazı kahvaltılıklara göz atacak olursak;

  • Katmer: iç Anadolu kahvaltılarında hamur işinin ağırlıkta olduğundan bahsetmiştik. Bu kahvaltılık ise Kayseri yöresine ait bir kahvaltılık olup erimiş tereyağına tahin eklenerek incecik açılmış hamurun içerisine ilave edilmesi ile hazırlanmaktadır.
  • Kırdök: Sivas'a ait olan bu kahvaltılık; süt, tereyağı, yaş maya, un ve tuz gibi karışımlarla hazırlanan bir hamur işidir.
  • Çete ovalaması: köfte şeklinde yapılan bu hamur işi kahvaltılık; yufka, maydanoz, salatalık, soğan, çökelek ve baharatların karışımı ile hazırlanır. Hazırlanan bu harç köfte haline getirilerek yağda kızartılarak servis edilir.
  • Soğanlama: soğan, kıyma, yumurta, domatesin tavada zeytin yağında kızartıldığı Kırşehir'e ait bir İç Anadolu kahvaltılığıdır.


devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-AnkaraDaha onlarca farklı çeşit yöresel kahvaltılık sayabilmek mümkünüdür. Oldukça zengin Türk Kahvaltı kültürü içerisinde İç Anadolu kahvaltısı sadece bir çeşittir. Bu zengin İç Anadolu kahvaltısı lezzetlerini Ankara kahvaltı mekanlarında ve kahvaltı salonlarında bulabilmeniz mümkündür. Öyle ki şehir şehir gezmenize gerek kalmadan bu eşsiz lezzetlerin hepsini Ankara'da kolaylıkla bulabileceğiniz gibi lezzetlerinden de asla ödün verilmemiş olacaktır.

Kahvaltı her gün ve aksatılmadan yapılması gereken ve günün en önemli öğünüdür. Bu arada kahvaltıda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli detay ise her gün farklı olacak şekilde ve değişik biçimlerde yapılması gerekmektedir. Bu kimi zaman farklı kahvaltı menüleri ile sağlanabilirken kimi zaman da farklı yöresel lezzetlerin kahvaltı menülerinde tüketilmesi ile sağlanabilmektedir. Böylece farklı kahvaltı çeşitleri aramak zorunda kalmaz ve en sağlıklı şekilde kahvaltınızı yapabilirsiniz. Tabi burada her gün taze ve yöresel İç Anadolu Kahvaltısı Ankara'da nasıl bulunabilir? sorusu akıllara takılabilir. Gün geçtikçe daha çok kişiye hizmet vermeye başlayan Ankara kahvaltı mekanları, Ankara kahvaltı salonları, Ankara açık hava kahvaltı mekanları ve daha birçok mekân müşterilerine daha iyi bir hizmet vermenin yanı sıra tüm yöresel lezzetleri tek bir çatı altında toplayarak daha sağlıklı ve lezzetli kahvaltılar yapma imkânı sunmaktadır. Ailenizle, arkadaşlarınızla ya da sevdiklerinizle güne başlamadan önce İç Anadolu lezzetleri ile özenle hazırlanmış bir İç Anadolu kahvaltısı yaparak başlamanın mutluluğunu yaşamanızı tavsiye ederiz ve sizleri Ankara kahvaltı mekanlarına bekleriz.