ANKARA KAHVALTI SUNUMU

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI SUNUMU

Kahvaltı, Türk kültüründe özel ve farklı bir yere sahiptir. Bu özel çeşitlerin tatları sadece ülke sınırları içerisinde kalmayıp zaman içerisinde dünya çapında da tanınmıştır. Kahvaltı çeşitleri kapsamında peynir, reçel, yumurta, zeytin ve daha fazlası sadece ülkemize özgüdür. Hafta içi işler güçler, okul derken hafta sonu Pazar kahvaltısı son zamanlar da moda olmuştur. Çünkü bütün aile bireyleri masa etrafında toplanır ve sohbet edilir. Kimi kahvaltılar ise ev hanımlarının boş zamanlarını değerlendirmek için etkinlik olarak bir araya geldikleri sofraları ifade eder. Yani kahvaltı masası öğünden çok daha fazlasıdır. Buna bağlı olarak kahvaltı sofrasında sunumlar ve lezzetler şık, özel olmalıdır.


devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara


Ankara kahvaltı sunumu, Ankara kahvaltı mekanlarının konseptine göre değişmesinin yanı sıra menüde yer alan ikramlar, çeşitlerin lezzetleri de önemlidir. Kahvaltı masası düzeni, servislerin konumu gibi unsurların duruşları dünya çapında standart olarak görülen kurallara göre düzenlenmektedir.

Kahvaltı menüsü diğer öğünlere göre sabittir. Ancak sunumlarda yapılacak değişiklikler ile kahvaltı masasına yenilikler kazandırılabilir. Çünkü yemek ya da kahvaltı öğünün hazır hale getirmenin yanı sıra uygulanması gereken başka unsurlarda vardır. Mesela menünün sunum tarzıdır. Ankara kahvaltı sunumu, bütün mekanlara örnek olacak sunum tarzlarına sahiptir. Porsiyonda yer alan yemeğin tadına bakmadan önce ilk görüntü önemlidir. Çünkü ikinci adım olan tadına bakma aşamasında görüntü tadını etkileyecektir. Böylece tabakta yer alan çeşidin lezzetli olup olmadığı konusunda oluşan ön yargılar görüntüye bağlıdır.

Ülkemizde öğünler sadece temel ihtiyacımız olan beslenmeden ibaret olarak görülmez. Türk mutfağında yer alan her lezzet el emeği ve büyük uğraşlar verilerek hazırlanmaktadır. Çeşitli malzemeler de eklenerek hazırlanan yemekler artık sanata dönüştürülür. Görüntüsü güzel olmalıdır. Damak tatlarına hitap ettiği kadar insanların ruh halini de etkileyecektir. Yani büyük titizlikle hazırlanan menüler insanların huzurlu ve mutlu olmasında önemlidir. Dolayısı ile Ankara kahvaltı sunumu ile insanların siparişlerindeki görüntü büyük ustalık ile hazırlanıp servis edilmektedir. Böylece lezzetlerin beğenilme oranları da artmaktadır.

Ankara kahvaltı sunumunun özellikleri şunlardır:

  • Ankara kahvaltı mekanlarında kahvaltı masaları renkli ve göz alıcıdır. Özellikle Ankara kahvaltı sunumları için tabaklarda sebze, meyvelerden yararlanılmaktadır. Mesela havuç, domates, çilek, salatalık, limon gibi besinler kullanılmaktadır.
  • Şekillerin düzgün ve nizamlı olması için yardımcı malzemeler de kullanılmaktadır. Mesela kürdan. Şekilleri dik ve bir arada tutmak için iskelet görevindedir. Küçük dilim ekmeklerin üzerine peynir, sosis, salam, zeytin gibi çeşitleri sıralayıp kürdan ile sabitleyerek lezzetli atıştırmalıklar oluşturulmaktadır.
  • Kahvaltı tabakların yanında soslar, reçeller gibi farklı tat ve renklerde tatlandırıcılar konulmaktadır.
  • Ankara kahvaltı sunumu için modern çizgilerde sunum tabakları kullanılmaktadır. Böylece görselliğin etkisi artırılmaktadır. İçerisinde yer alan lezzetler ve tabakların duruşu bir bütün halindedir.
  • Masada yer alacak lezzetler birbirine lezzetleri geçmeden ayrı olarak servis yapılmaktadır. Böylece her çeşidin tadı korunmaktadır.
  • Ankara kahvaltı sunumu sıcaklık ve soğukluk gibi yemeğin tadını belirleyen unsurlarda hassas davranılmaktadır. Mesela sahanda yumurta siparişi masaya gelene kadar soğumamalıdır.
  • Ankara kahvaltısının çeşitleri belirlidir. Bu çeşitlere göre kahvaltı sofrası hazırlanır. Yani ne bir lezzet fazla ne bir lezzet eksik.
  • Kalabalık olarak katılacağınız kahvaltı organizasyonu için masada yer alan lezzetlere olan uzaklıklar eşit olarak ayarlanmaktadır. Böylece kahvaltı esnasında istediğiniz lezzete rahatlık ile uzanabilirsiniz.
  • Müşteriler masa oturup rahat ve kolay bir şekilde kahvaltılarını yaptıktan sonra biten tabaklar veya boşlar kişileri rahatsız etmemesi için anında masadan uzaklaştırılır. Böylece Ankara kahvaltı sunumu esnasında masanın görüntüsünü bozacak herhangi bir nedene yer verilmemektedir.