ANKARA KAHVALTI SUNUMU

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI SUNUMU

Kahvaltı, Türk kültüründe özel ve farklı bir yere sahiptir. Bu özel çeşitlerin tatları sadece ülke sınırları içerisinde kalmayıp zaman içerisinde dünya çapında da tanınmıştır. Kahvaltı çeşitleri kapsamında peynir, reçel, yumurta, zeytin ve daha fazlası sadece ülkemize özgüdür. Hafta içi işler güçler, okul derken hafta sonu Pazar kahvaltısı son zamanlar da moda olmuştur. Çünkü bütün aile bireyleri masa etrafında toplanır ve sohbet edilir. Kimi kahvaltılar ise ev hanımlarının boş zamanlarını değerlendirmek için etkinlik olarak bir araya geldikleri sofraları ifade eder. Yani kahvaltı masası öğünden çok daha fazlasıdır. Buna bağlı olarak kahvaltı sofrasında sunumlar ve lezzetler şık, özel olmalıdır.


devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Ankara kahvaltı sunumu, Ankara kahvaltı mekanlarının konseptine göre değişmesinin yanı sıra menüde yer alan ikramlar, çeşitlerin lezzetleri de önemlidir. Kahvaltı masası düzeni, servislerin konumu gibi unsurların duruşları dünya çapında standart olarak görülen kurallara göre düzenlenmektedir.

Kahvaltı menüsü diğer öğünlere göre sabittir. Ancak sunumlarda yapılacak değişiklikler ile kahvaltı masasına yenilikler kazandırılabilir. Çünkü yemek ya da kahvaltı öğünün hazır hale getirmenin yanı sıra uygulanması gereken başka unsurlarda vardır. Mesela menünün sunum tarzıdır. Ankara kahvaltı sunumu, bütün mekanlara örnek olacak sunum tarzlarına sahiptir. Porsiyonda yer alan yemeğin tadına bakmadan önce ilk görüntü önemlidir. Çünkü ikinci adım olan tadına bakma aşamasında görüntü tadını etkileyecektir. Böylece tabakta yer alan çeşidin lezzetli olup olmadığı konusunda oluşan ön yargılar görüntüye bağlıdır.

Ülkemizde öğünler sadece temel ihtiyacımız olan beslenmeden ibaret olarak görülmez. Türk mutfağında yer alan her lezzet el emeği ve büyük uğraşlar verilerek hazırlanmaktadır. Çeşitli malzemeler de eklenerek hazırlanan yemekler artık sanata dönüştürülür. Görüntüsü güzel olmalıdır. Damak tatlarına hitap ettiği kadar insanların ruh halini de etkileyecektir. Yani büyük titizlikle hazırlanan menüler insanların huzurlu ve mutlu olmasında önemlidir. Dolayısı ile Ankara kahvaltı sunumu ile insanların siparişlerindeki görüntü büyük ustalık ile hazırlanıp servis edilmektedir. Böylece lezzetlerin beğenilme oranları da artmaktadır.

Ankara kahvaltı sunumunun özellikleri şunlardır:

  • Ankara kahvaltı mekanlarında kahvaltı masaları renkli ve göz alıcıdır. Özellikle Ankara kahvaltı sunumları için tabaklarda sebze, meyvelerden yararlanılmaktadır. Mesela havuç, domates, çilek, salatalık, limon gibi besinler kullanılmaktadır.
  • Şekillerin düzgün ve nizamlı olması için yardımcı malzemeler de kullanılmaktadır. Mesela kürdan. Şekilleri dik ve bir arada tutmak için iskelet görevindedir. Küçük dilim ekmeklerin üzerine peynir, sosis, salam, zeytin gibi çeşitleri sıralayıp kürdan ile sabitleyerek lezzetli atıştırmalıklar oluşturulmaktadır.
  • Kahvaltı tabakların yanında soslar, reçeller gibi farklı tat ve renklerde tatlandırıcılar konulmaktadır.
  • Ankara kahvaltı sunumu için modern çizgilerde sunum tabakları kullanılmaktadır. Böylece görselliğin etkisi artırılmaktadır. İçerisinde yer alan lezzetler ve tabakların duruşu bir bütün halindedir.
  • Masada yer alacak lezzetler birbirine lezzetleri geçmeden ayrı olarak servis yapılmaktadır. Böylece her çeşidin tadı korunmaktadır.
  • Ankara kahvaltı sunumu sıcaklık ve soğukluk gibi yemeğin tadını belirleyen unsurlarda hassas davranılmaktadır. Mesela sahanda yumurta siparişi masaya gelene kadar soğumamalıdır.
  • Ankara kahvaltısının çeşitleri belirlidir. Bu çeşitlere göre kahvaltı sofrası hazırlanır. Yani ne bir lezzet fazla ne bir lezzet eksik.
  • Kalabalık olarak katılacağınız kahvaltı organizasyonu için masada yer alan lezzetlere olan uzaklıklar eşit olarak ayarlanmaktadır. Böylece kahvaltı esnasında istediğiniz lezzete rahatlık ile uzanabilirsiniz.
  • Müşteriler masa oturup rahat ve kolay bir şekilde kahvaltılarını yaptıktan sonra biten tabaklar veya boşlar kişileri rahatsız etmemesi için anında masadan uzaklaştırılır. Böylece Ankara kahvaltı sunumu esnasında masanın görüntüsünü bozacak herhangi bir nedene yer verilmemektedir.