ANKARA KAHVALTISNIN ÇOCUKLARA SAĞLADIĞI FAYDALAR

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISNIN ÇOCUKLARA SAĞLADIĞI FAYDALAR

Kahvaltı, geceden sabaha kadar geçen sürede harcanan enerjinin karşılanması, vücudun uyanması için yapılması gereken bir öğündür. Uzmanların tavsiyeleri arasında kahvaltı için ideal saatin 9.00 da olması gerektiğidir. Birçoğumuz hafta içinde çok yorulduğundan hafta sonları kahvaltı saatini sarkıtmaktadır. Ancak öğlen saatlerine denk geldiğinde yapılan kahvaltı, kahvaltı olmaktan çıkıyor ve öğünler çakışıyor. Dolayısı ile Ankara kahvaltısı mekanlarına gelerek kahvaltı için siparişlerinizi verin. Kahvaltının aile fertleri ile yapılması özellikle çocuklarda varsa kahvaltı keyfe dönüşür.

Ankara kahvaltısı menüsünde çocuklarında unutulmadığını söylemiştik. Yani çocuklara özel tarifler, protein, vitamin, mineral açısından zengin besinlerin sıralanması çocukları kahvaltı masasına çekmeyi başarmaktadır. Ankara kahvaltısının çeşitli olmasının yanı sıra birde faydaları vardır. Ankara kahvaltısının çocuklara sağladığı faydalar:

 • Çocukların okul çağındaki performansı kahvaltıya bağlıdır.
 • Derslere odaklanma, derste gördükleri bilgileri sonrası için hatırlamada kolaylık için kahvaltı yapmak gerekir. Kahvaltı yapmayan çocuklarda bu performansların düştüğü görülmüştür.
 • Beynin çalışma esnasında ihtiyaç duyduğu enerjiyi kahvaltı yaparak sağlamak gerekir. Öğrenme kolaylığı oluşturmak için Ankara kahvaltısı ilk şarttır.
 • Beyne oksijenden sonra glikoz gereklidir. Glikoz, doğal olarak meyvelerde bulunur. Dolayısı ile meyveye kahvaltıda yer vermek gerekir. Çünkü öğrenmeyi, hatırlamayı güçlendirir.
 • Kahvaltı yapmadan güne başlayan çocuklarda fiziksel performans düşüktür. Yani halsizlik, derse karşı isteksizlik, uykulu hal, baş dönmesi, bulantı, terleme, karın ağrısı gibi şikayetler sıkça görülür. Bir şeyler atıştırılarak bu etkiler azaltılabilir ancak öğrenme üzerindeki olumsuz etkiler kalıcıdır.
 • Ankara kahvaltısı ile güne başlayan çocukların okul saatlerinde daha aktif oldukları görülmektedir. Neden özellikle Ankara kahvaltısı? Diye merak edenler için belirtelim; sıradanlıktan, monotonluktan uzak, doyurucu ve besin değerleri yüksek çeşitleri içermektedir.
 • Çocuk yaşta başlayan kahvaltı yapma ileriki yaşlarda da devam ettirilmesi için önemlidir. Yani alışkanlığa dönüşür.
 • Gelişim çağındaki çocuklarda büyümeyi sağlar ve sağlam bir iskelet, kemik yapısını sağlar.
 • Öğün atlamayan çocuklarda metabolizma ideal çalışır. Dolayısı ile aşırı kilo alımı veya obezite gibi hastalıklara yakalanma riski ortadan kalkar. Ankara kahvaltısı ile güne başlamak hastalıklara yakalanma riskini ortadan kaldırmaktadır.
 • Hastalıklara yakalanma riski düşer. Dolayısı ile çocukların derslerine aralıksız devam etme imkânı sağlar.
 • Kahvaltı eden çocuklar, harçlıklarını abur cubura harcamaları azalır. Tokluk hissi savurganlığı ve zararlı besinlere yönelme eğilimini düşürür. Dolayısı ile öğlen yemeğine kadar aşırı açlık hissi oluşmaz.

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-AnkaraAnkara kahvaltısının çocuklara sağladığı faydalar yukarıdaki bilgiler ile sınırlı değildir. Yaşam kalitesini artırmak, sağlıklı bireylerin oluşturduğu huzurlu toplum için kahvaltının alışkanlığa dönüştürülmesi gerekir. Bunun için küçük yaşlarda kahvaltı yapmak gerekir.

Ankara kahvaltısı, pek çok yörenin lezzetlerini içermesi, tarım topraklarında yetiştirilen besinlerin mutfakta lezzetli işlemlerden geçmesi kısacası dört dörtlük bir kahvaltı sofrasıdır.

Ankara kahvaltısı mekanları erken saatlerde kapılarını açmaktadır. Yani ideal olan kahvaltı saati 9.00 da kahvaltı yapmanızı sağlamak için bütün personel iş başındadır. Şefinden, garsonuna, güvenlik görevlisi tam takım hazır müşterilerini güler yüzle karşılar. Ankara kahvaltısı mekanları en çok da anneleri memnun etmektedir. Çünkü kahvaltıya tepkili olan çocuklar, kahvaltı etmeyen çocuklara kahvaltıyı yenden sevdirmektedir. Gerek menüleri gerekse tarifleri ile çocukların ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Ankara kahvaltısı menüleri, İdeal kahvaltılık çeşitlerinden çok daha fazlasına sahiptir. Süt, peynir, zeytin, yumurta gibi çeşitler ideal kahvaltılık çeşitlerdir. Ama Ankara kahvaltısında ekstralar vardır. Ankara kahvaltısının özelliği de bu ekstralardır. Bal, tereyağı, pekmez, yoğurt, reçel, börek, poğaça vb. dolayısı ile çocukların doymaması, seçici olmasına rağmen damak zevkine uygun lezzetleri bulmak zor değildir.