PAZAR KAHVALTISI ANKARA

blog yazısı ekle !

PAZAR KAHVALTISI ANKARA

Birçok kişi hafta içinden Pazar kahvaltısını düşünerek, kendini bu yönde motive ederek haftasını tamamlamaktadır. Son derece yoğun bir iş ve eğitim gündemi olan Ankara'da, adeta insanlar sabah bir kahvaltı yapacak zamanı dahi bulmamaktadırlar. Bu denli zor bir hayata bünyeler de adapte olmakta zorlanmaktadır. Çünkü kahvaltı günün en önemli öğünüdür ve kahvaltı yapmayan bir kişinin sağlık bir hayat sürebilmesinin neredeyse imkânsız olduğunu belirtmektedir. Ama yine de hafta içi ve iş günlerinde bir şeklide geçiştirilen sabah kahvaltısının acısı adeta pazar günleri Pazar Kahvaltısı ile çıkarılmaktadır. Bu sebeple Pazar kahvaltısı son derece kusursuz ve eksiksiz bir şekilde olması gerekmektedir. Adeta bir kuş sütü eksik diye tabir edilen kahvaltı masaları Pazar Kahvaltısı Ankara mekanlarında isteyen herkes için hazırlanmaktadır.

Uzmanların ve diyetisyenlerin özellikle sağlıklı bir yaşam için yıllardır vurguladıkları sabah kahvaltısı ve sabah kahvaltısının önemi gün geçtikçe daha da belirgin bir şekilde kendini hissettirmektedir. Artan obezite ve sağlık sorunları kahvaltı eksikliği ya da yanlış kahvaltının sebepleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sebeple Ankara kahvaltısı mekanları her gün müşterilerine en sağlıklı ve ideal kahvaltı yapabilmeleri için tüm imkanları seferber etmektedirler. Ama özellikle Pazar kahvaltısı son zamanlarda herkes tarafından en çok tercih edilen pazar günü aktivitelerinin başında yer almaktadır. Pazar Kahvaltısı Ankara için hafta içinden başlayan rezervasyonlarla Ankara Kahvaltı mekanları ve kahvaltı salonları hazırlıklarını yapmaktadır. Çünkü pazar günü son derece büyük bir yoğunluk yaşanmaktadır. Hem kahvaltı sofralarının kusursuz olması gerekmekte hem de özel kahvaltı menülerinizin siparişleri daha önceden alınarak beklemeden taze kahvaltı menülerinin servisine geçilmektedir.devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Pazar Kahvaltısı İçin Rezervasyon Gerekli Midir?

Pazar Kahvaltısı daha önceden de bahsettiğimiz gibi son zamanlarda bir hayli rağbet görmektedir. Bu sebeple birçok Ankara kahvaltı mekanlarında ya da kahvaltı salonlarında yer bulabilmek kimi zaman neredeyse mümkün olmamaktadır. Bir de havaların ısınmaya başladığı günümüzde evde kahvaltı yapmak yerine kahvaltı salonları daha cazip gelmektedir. Bu da kahvaltı salonlarında büyük bir yoğunluk yaşanmasına sebep olmaktadır. Diğer bir yandan tercih edeceğiniz kahvaltı mekânı açık kahvaltı mekânı ise yer bulmak neredeyse imkânsız bir hale gelmektedir. Bu sebeple bu tür kötü sürprizlerin önüne geçebilmek için rezervasyon yaptırmak her zaman en akıllıca çözüm olmaktadır. Ayrıca Pazar kahvaltısı için gittiğiniz mekânda siparişlerinizi verdikten sonra bekletilmek te yine hoş olmayan olaylardan biridir. Rezervasyon yaptırdığınız esnada siparişlerinizi de verebilirsiniz. Böylece beklemeden doğrudan Pazar kahvaltısı keyfine başlayabilirsiniz. Ayrıca özel kahvaltı menüleriz varsa; diyet kahvaltı, sporcu kahvaltısı ya da daha farklı bir kahvaltı menüsü istiyorsanız mutlaka rezervasyonda belirmeniz faydalı olacaktır.

Ankara Pazar Kahvaltısı Mekanları

Ankara Kahvaltı mekanları denildiği zaman akıllara birçok açık ve kapalı mekân gelmektedir. Ankara kahvaltı mekanları bakımdan bir hayli zengin bir şehirdir. Özellikle açık kahvaltı mekanlarını mutlaka denemenizi tavsiye ederiz. Adeta cennet bahçesini andıran yem yeşil doğayla baş başa bir Pazar kahvaltısı Ankara'nın merkezinde hizmet vermektedir. Ayrıca birçok kapalı kahvaltı salonu, kahvaltı mekânı, oteller gibi mekanlar Pazar kahvaltısı için müşterilerine hizmet vermektedir. Ama daha önce de bahsettiğimiz gibi hafta sonu özellikle de pazar günleri neredeyse yer bulmanın imkânsız olduğu kahvaltı salonlarına önceden bir rezervasyon yaptırmak kötü sürprizlerle karşılaşmanızın önüne geçecektir. Size de pazar gününü ailenizle ya da sevdiklerinizle bu eşsiz kahvaltı salonlarında Pazar kahvaltısıyla keyif yapmak kalacaktır.

Afiyet olsun.