KAHVALTIDA NE YENİR?

blog yazısı ekle !

KAHVALTIDA NE YENİR?

Sağlıklı bir şekilde büyüme ve gelişme sürecini tamamlamak için beslenme etkin bir rol oynar. Buna bağlı olarak ilk aylardan itibaren vitamin, protein, mineral, karbonhidrat gibi bileşenleri içeren gıdalar ile yaş, kilo, boy, cinsiyet gibi unsurlara göre kararınca alınması gerekir. Ayrıca düzenli periyotlar da ve yeterli miktarınca olması gerekir. Beslenme önerileri arasında kahvaltı ilk sırada yer almaktadır. Kahvaltının önemi her uzman tarafından ayrı yönleri ile açıklanmaktadır. Kahvaltının önemli olduğu kadar kahvaltı da ne yenir? Sorusu da oldukça önemli ve geniş bir konudur.

Sahanda yumurta, çoğu çalışan insanlar için özlem duyulan lezzetler arasındadır. Çünkü beş dakika daha fazla uyuma, hazırlamak için zaman ve emek harcanması gibi nedenler sonrasında kahvaltı atlanmaktadır. Dolayısı ile marketlerin raflarında paketli halde bekleyen hazır gıdalar (meyveli yoğurt, Kruvasan vb.) kahvaltılık çeşit olarak tüketilmektedir. Bu tür gıdalardan uzak durmak sağlık açısından faydalıdır.

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Öyleyse kahvaltı da ne yenir? Sorusunun cevabına detaylı bir şekilde açıklık getirelim.

  • Yoğurt – süt: kalsiyum açısından zengindir. Başta çocuklar olmak üzere herkesin mutlaka tüketmesi gereken besinlerdendir. Yoğurdu- sütü kahvaltı da tercih ediyorsanız şekersiz olarak yemeye özen göstermek gerekir. Yine içerisine eklenecek olacak yardımcı malzemeler (müsli, tahıl, meyve vb.) de şeker oranını minimum olanların tercih edilmesi gerekir.
  • Gevrekler: kahvaltıda gevrek yenilebilir. Ancak sade olanlar idealdir. Eğer sade gevrekleri lezzetli bulmuyorsanız içerisine ekleyeceğiniz kuru kaysı, kuru erik gibi doğal çeşitler ile lezzetini artırabilirsiniz.
  • Hamur işleri: içerisindeki un ve yağ oranın fazla olması nedeni ile genel olarak sağlıklı değildir. Özellikle dışarıda satılan hamur işleri iki kat tehlike oluşturmaktadır. Tahıl, tam buğday gibi un çeşitleri kullanılanları tercih edilmesi gerekir.
  • Tatlı: kahvaltıda doğru tercih edilen gıdalar ile canınızın istediğini yiyebilirsiniz. Mesela tatlı. Gün boyu tatlı krizi yaşamamak için kahvaltıda meyve yemek kan şekerinizi düzenler. Süt içerisine eklenecek muz, çilek gibi meyveler ile tatlı krizlerine son verebilirsiniz. Dolayısı ile aşırı tatlı isteği veya abur cubura yönelme isteği ortadan kalkar.
  • Yumurta: yumurtanın kıvamı kahvaltı için önemlidir. Ne çok sıvı ne çok katı bir şekilde servis edilmemelidir. Kaysı kıvamı olarak adlandırılan şekli ile yemeğe hazır hale getirilebilir.
  • Sebze: domates, salatalık, maydanoz, roka gibi yeşil yapraklı sebzeler de kahvaltı için güzel bir seçenek olabilir. Hem kahvaltı masasının görüntüsünü güzelleştirir hem de cildinizi.
Kahvaltı da ne yenir? Sorusu ülkemizde bölgeden bölgeye değişmektedir. Ancak yukarı da bahsettiğimiz maddeler her sofra için geçerlidir. Klasik kahvaltıdan vazgeçmem diyenler için yumurta, çökelek, zeytin, peynir, domates, salatalık, maydanoz, tam buğday ekmeği gibi sade içerikli bir kahvaltı ile karşılaşılmaktadır. Ancak oldukça doyurucudur.

Kahvaltının tadını çıkarmak için hafta sonunu bekleyenler, aşırıya kaçmaması gerekir. Pazar günü kahvaltı da ne yenir? Sorusu için şu çeşitleri önerebiliriz. Sebzeli ya da az yağlı peynir ile yapılan omlet, börek- hamur kızartması yerine kepekli ekmek-simit, çay olmalıdır.

Kahvaltı da ne yenir? Sorusu çocukları da yakından ilgilendirmektedir. Çocuklar içinde meyve, peynir, zeytin, yumurta gibi seçenekler aynı kalmak ile beraber çay- kahve gibi seçenekler yerini süte bırakmalıdır.

Kahvaltı da ne yenir? Sorusu yaşa, kiloya, damak zevkine göre değişmektedir. Ancak kahvaltı da ne tercih edilirse edilsin mutlaka doğal gıdalar tüketilmelidir. Böylece bu besinler ile sağlığın korunması, hastalıklara karşı direnç göstermesi için gereklidir. Hayat kalitesinin tüketilen besinler ile doğrudan ilişkisi vardır. Sağlıklı bir ömür, enerjik ve mutlu olmak vücudun zinde olmasına bağlıdır. Dolayısı ile kahvaltı, her yaşta yapılması gereken bir öğündür.