ANKARA YAZ BAHÇESİ KAHVALTI

blog yazısı ekle !

ANKARA YAZ BAHÇESİ KAHVALTI

Havaların ısınmaya başladığı, çiçeklerin açıp, kuşların ötüşmeye başladığı yani doğanın uyanmaya başladığı bu günlerde açık havalarda gezmek ya da zaman geçirebilecek aktiviteler ayarlamak ve günlük plan yapmak gerekir. Özellikle yoğun bir iş ve eğitim döneminin sonuna yaklaşırken, herkesin enerjisinin bitmeye yüz tuttuğu bu günlerde tatil öncesi bir doping herkesin ihtiyacıdır. Birçok kişi sabah kahvaltı yapmaya bile fırsat bulamadan gününe başlarken bazı insanlar ise biraz daha rahat ve geniş zamana sahip olabildikleri için güzel bir kahvaltı yaparak günlerine başlama fırsatı bulabilmektedir. Ama ne olursa olsun hafta sonu herkes için güzel bir kahvaltı günüdür. Uzun uzun yapılan kahvaltı ve neşeli sohbetlerin de eşliği ile adeta zaman su gibi akıp geçmektedir. Bir de az önce de dediğimiz gibi havaların insana neşe ve huzur kattığı şu günlerde içeri tıkılıp kalmak yerine açık hava mekanların tercih edilmesi gerekmektedir. Bu sebeple Ankara Yaz Bahçesi Kahvaltı mekanları tam da istediğiniz mekanlar olabilir.

Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarında aileniz ile yapacağınız lezzetli bir öğün olan kahvaltı sayesinde haftanın yorgunluğunu çabucak atabilirsiniz. Aslında dışarıda kahvaltı yapmak bir kaçış bahanesidir. Çünkü evde yapacağınız rutin bir kahvaltı güzel bir baharı sadece uzaktan izlemekten ibarettir. Açık mekanlarda, bol yeşilin hâkim olduğu yerlerde kahvaltı keyfi paha biçilemezdir. Ayrıca sevdikleriniz ile böylesine güzel bir havadan yararlanmak ve prestijli mekanlar da günün en önemli öğününü yapmak için para ödenir. Yani bir demlik demlenmiş çay ve simit, poğaça ile de kahvaltı öğünü halledilebilir.

Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarına gelince o kadar para boşa verilmiyor. Çünkü damakları şenlendiren, göze hitap eden çok yeni lezzetleri de bulabiliyorsunuz. Mekânın prestijli olması, birde midenin bayram etmesi şahane bir gün başlıyor demektir.


Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Günümüzde kahvaltı öğünü rutin olmaktan çok uzaktadır. Gerek mekanların konsepti gerekse menüleri bu durumu gözler önüne sermektedir. Ankara yaz bahçesi kahvaltı menüleri ile insanlara kahvaltı için yeni bir bakış açısı, yeni tatlar ile müşterilerini daha çok şaşırtacak gibi görünüyor. Ayrıca Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarına gelince kahvaltı yapmak için insan hangi tarz kahvaltı edeceğini şaşırıyor, kahvaltı için oluşturulmuş seçenekler bir hayli fazla. Brunch, köy kahvaltısı, organik kahvaltı, açık büfe gibi. Her hafta bir konsepti denemek hiç de fena bir fikir gibi durmuyor.

Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarında en ilgi çekici nokta mekân sahibi bizzat müşterileri ile ilgilenmektedir. Müşterilerin isteklerini, beğenilerini veya eksik bulduğu noktalarda taleplerini dinleyerek dört dörtlük bir kahvaltı masasının hazırlanması için yakından ilgilenmektedir. Gösterilen ilgi ve alaka müşterilerin büyük beğenisini topluyor. İlgi ve alakanın yüksek olduğu Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarına talepte oldukça yoğun. Dolayısı ile günün ilerleyen saatlerinde mekânda iğne atsan yere düşmez değimi sıkça yaşanmaktadır. Erken saatlerde mekân daha sakindir.

Ankara yaz bahçesi kahvaltı menüleri kültür şölenine dönüşmüştür. Ülkemizin farklı bölgelerin en ünü lezzetleri müşterilerin ayağına kadar Ankara'ya getirtilmiştir. O yöreyi görmeden lezzetlerini tadarak ilk fikri edinebilirsiniz.

Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarında gurmeler de unutulmamaktadır. Menüler oluşturulurken kullanılan lezzetler sıradan değil, ünlü şeflerin tarifleri ile gizli tarifler de sunulmaktadır. Dolayısı ile gurmelerin de damaklarına hitap etmektedir.

Ankara'nın eğlenceli yüzünü görmek istiyorsanız mutlaka gününüzün bir kısmını bu şehri tanıma fırsatı vermelisiniz. Bunun için Ankara yaz bahçesi kahvaltı mekanlarından başlayabilirsiniz. Şehrin ortasında doğayı yeniden keşfedebilirsiniz.