ANKARA KAHVALTI TAVSİYE

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI TAVSİYE

Kahvaltı hakkında uzmanların yıllardır yaptığı açıklamalar, bu öğünün ne kadar önemli ve vazgeçilmez bir öğün olduğunun anlaşılmasını sağlamıştır. İnsanlar daha bilinçlenmiş ve en sağlıklı ve ideal kahvaltıyı yapmanın yollarını aramaya başlamışlardır. Fakat bu konuda dikkat çekilmesi gereken başka bir detay daha vardır. O da her kahvaltı menüsünün herkes için uygun bir kahvaltı olmamasıdır. Bu sebeple Ankara Kahvaltı Tavsiye olarak size en uygun kahvaltı menülerini sıralayacağız ve size en uygun kahvaltı menüsünü seçebilirsiniz. Bu sayede size en uygun Ankara Kahvaltısını gönül rahatlığı içinde afiyetle yapabilirsiniz.


devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara


Ankara Kahvaltısı Menüleri

Kahvaltı menüleri çok sıradan ve basit olarak düşünülse de aslına bakılırsa son derece önemlidir. Çünkü kahvaltının içeriği, besin değerleri, şeker oranı ve daha birçok önemli detay düşünülerek kahvaltı menüleri hazırlanır.

  • Diyet Kahvaltısı Menüsü: kilosuna ve yediklerine dikkat edenlerin sıklıkla tercih ettiği kahvaltı menüsüdür. Bu kahvaltı menüsünde ağırlıklı olarak yağsız peynir çeşitleri ve şekersiz içecekler sunulmaktadır. Ayrıca reçel, bal ve pekmez gibi şeker oranının da yüksek olduğu besinler ya çok az ya da hiç bulunmayacak şekilde ayarlanmaktadır. Ayrıca bu menü içerisinde yer alan yiyeceklerin yağ oranı da oldukça düşüktür. Diyabet hastaları da bu kahvaltı menüsünü tercih etmektedir.
  • Hafta İçi Kahvaltısı Menüsü: iş günü olduğu için gün içerisinde enerjinizi ideal seviyede tutabilmek için daha yüksek protein ve enerji içerikli besinlerin tercih edildiği kahvaltı menüsüdür. Bu kahvaltıda lifli besinler ağırlıkta tercih edilmekte, buğday ekmeği ve ceviz gibi yağ oranı yüksek besinler kahvaltının asıl içeriğini oluşturmaktadır.
  • Pazar Kahvaltısı Menüsü: hafta sonu olması sebebiyle daha geniş bir zaman kahvaltı için ayrılabilir. Bu sebeple ailece ya da arkadaşlarla güzel bir sohbet ederken lezzetli bir kahvaltı için en ideal kahvaltı Pazar kahvaltısıdır. Ayrıca Pazar kahvaltı menüsünde kahvaltının ardından tatlı menüsü ile devam ederek sohbetinizin keyfini çıkarabilmeniz amaçlanmıştır.
  • Misafir Kahvaltısı Menüsü: eğer misafiriniz varsa iyi bir kahvaltı herkes için değişiklik olacaktır. Bu sebeple Ankara Kahvaltı Salonlarında rezervasyon yaparken misafir menüsü siparişi verirseniz daha geniş içerikli ve daha göz doldurucu menü ile karşılaşırsınız.
  • Sporcu kahvaltısı Menüsü: sporcuların beslenmesi de tıpkı diyettekiler gibi farklı içeriklerden oluşmaktadır. Sporcuların protein ve enerji bakımından zengin yiyecekler tüketmesi gerekmektedir. Bu sebeple kuruyemiş, tahıllar, lifli besinler, yumurta, süt ve peynir çeşitleri gibi içeriklerden oluşan kahvaltı menüsüdür.
  • Köy Kahvaltısı Menüsü: günümüzün en gözde menülerinden biridir köy kahvaltısı. Özellikle doğal köy yaşamı ve yetiştirilen ürünlerle yapılan kahvaltının lezzeti ve keyfi diğer kahvaltılara nazaran oldukça farklı olabilmektedir. İlaçsız sebzeler ve meyveler, taze sağılmış süt, yeni toplanmış domates ve salatalık, taze günlük yumurta ve daha niceleri. Genel olarak köy kahvaltı menüsünü oluşturan içerikleri de bu şekilde sıralamamız mümkündür.
  • Yöresel Kahvaltı Menüleri: yöresel kahvaltılar denildiği zaman ilk olarak Van kahvaltısı, Ege kahvaltısı, Karadeniz kahvaltısı gibi yörelere özel kahvaltılardan oluşmaktadır. Bazı kahvaltı salonlarında köy kahvaltısı da yöresel kahvaltı menülerinin içerisine dahil edilse de gene itibari ile yöresel kahvaltıları az önce sıraladığımız gibi belirtebiliriz. Yöresel kahvaltı menülerini diğer menülerden ayıran, o yöreye has lezzetlerin menü içerisine dahil edilmesiyle hazırlanmasıdır.
Ankara Kahvaltı Salonlarında tercih edebileceğiniz bazı kahvaltı menülerini bu şekilde sıralayabilmemiz mümkündür. Eğer Ankara Kahvaltısı menülerinde bir tavsiye isterseniz en çok tercih edilen kahvaltı menülerinden size en uygun olanı tercih edebilirsiniz.

Afiyet olsun.