ANKARA KAHVALTISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKEN 7 ŞEY

Kahvaltı sıradan bir öğün gibi görünse de aslında diğer öğünler ile aynı öneme sahiptir. Dolayısı ile kahvaltı sofrası hazırlarken büyük özen gösterilmesi gerekir. Öğlen veya akşam için hazırlanan öğünlerde çok çeşitli yemekler yapıldığı gibi kahvaltıda da o kadar çeşide yer verilmesi gerekir. Ankara kahvaltısı menüsünde olduğu gibi lif, vitamin, protein içeriği zengin besinlerin oluşturduğu masalar hazırlanmalıdır. Gün boyu ayakta kalabilmek için Ankara kahvaltısı mekanlarında kahvaltı yapmaya ihtiyaç duyulur. Böylece üç ana öğünlerden ilkini atlamamış olursunuz. Ankara kahvaltısı menüsü, Ankara kahvaltısı mekanları mutlaka uğranılması gereken mekanların başında gelmektedir. Sebebi ise Ankara kahvaltısı hakkında bilmeniz gereken 7 şey de gizlidir.

1.Kahvaltı önemlidir. Ankara kahvaltısı daha da önemlidir. Çünkü uyurken harcanan enerjinin karşılanması kahvaltı ile mümkündür. Sindirim sistemini harekete geçirmek, fiziksel performansın olumlu etkilenmesi için gerekli bir öğündür.

2.Kontrolsüz kilo almayı önler. Ankara kahvaltısı menüsü çeşitli, doğal ürünler ve doyurucu olması nedeni ile ikinci bir öğüne kadar aşırı açlık hissi oluşmasını önler. Böylece sürekli atıştırma isteği oluşmaz. Ya da ikinci öğünde fazla porsiyon alımını önler.


devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


3.Beslenme uzmanlarının tavsiyelerinin arasında her gün aynı rutinlikte devam eden kahvaltı sofralarından uzak durulması gerektiğidir. Bu rutinlik kahvaltı da bulunan tatların vücuda gerektiği kadar faydalı olmaması ve insanların giderek kahvaltı alışkanlığından uzaklaşmasına neden olmaktadır. Ankara kahvaltısı menülerindeki çeşitlilik mineral, protein, vitamin, lif, omega 3, antioksidanlara sahip ürünlere yer verilir. Tam da uzmanların önerdiği ideal kahvaltı da olması gereken besin değerleridir.

4.Kahvaltı için hiç zaman ayırmamak veya kahvaltıyı acele ile yapmak da doğru değildir. Kahvaltı için ayrılması gereken ideal bir süre vardır. Ancak zamanı kısıtlı olanlar için Ankara kahvaltısı mekanları hızlı servis ile zaman kazandırmaktadır. Yani uzmanlar kahvaltıyı 25 dakika gibi bir sürede yapılması gerektiğini söylemektedir. Dolayısı ile Ankara kahvaltısı mekanlarında vereceğiniz sipariş ile kahvaltı sofranız çok kısa sürede hazır olacak ve kahvaltı yapmak için 25 dakikanız size kalacaktır.

5.Çeşitlerin bol olması gereken bir kahvaltıdan bahsettik. Ancak bir oturuşta vücudun ihtiyaç duyduğu bütün değerleri aynı anda karşılamak zor olabilir. O zaman yapılması gereken kahvaltıyı iki aşamalı yapmak gerekir. İlki Ankara kahvaltısı mekanlarında yapılan hafif kahvaltı, ikincisi paket servis ile yarım kalan kahvaltının iş yerinde devam edilmesidir.

6.Güne mutlu başlamanın yolu kahvaltıdan geçiyor. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu değerlerin karşılanması ile vücut daha iyi çalışır ve bu durum ruh haline yansır. Bir de Ankara kahvaltısı gibi çeşitleri bol, ünlü bir kahvaltının yapılması huzur dolu insanlar demektir.

7.Ankara kahvaltısı mekanları insanların kahvaltı yapmamak için ürettiği her türlü bahaneleri ortadan kaldırmak için çeşitli hizmet politikaları uygulamaktadır. Şeker hastalığı, kalp hastalıkları, tansiyon gibi rahatsızlıkların sebeplerinden biri de beslenme alışkanlıklarına bağlıdır. Özellikle dengeli, besin değerince zengin ve çeşit dolu bir kahvaltı bu hastalıkları önler.


Ankara kahvaltısı
hakkında bilmeniz gereken 7 şey
ile insanların kahvaltı konusunda bilinçlenmesi amaçlanmıştır. Böylece kahvaltıyı bir zorunluluk veya bir mecburiyet gibi görmek yerine huzurlu bir başlangıcın ilk aşaması olarak düşünülmesi gerektiği bilinci oluşturulmaktadır. İnsanların yoğun hayat temposu, kahvaltı gibi önemli alışkanlıklardan vazgeçmesine de neden olmaktadır. Ancak Ankara kahvaltısı mekanları çeşitlerin yanı sıra, hızlı servis, ulaşılabilirlik gibi konularda da müşterilerine hızlı cevap vermek sağlanmıştır. Böylece kahvaltı mekanı aramak, sipariş verdikten sonra bekleme süreleri minimuma indirilmiştir.