ANKARA KAHVALTISINI MÜKEMMELLİKTEN MUHTEŞEMLİĞE TAŞIYAN 9 TARİF

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISINI MÜKEMMELLİKTEN MUHTEŞEMLİĞE TAŞIYAN 9 TARİF

Kahvaltı öğünü, keyif alınan öğünlerin başında gelir. Çünkü hazırlanan çeşitler, sofraların titizlik ile hazırlanması bunu gösterir. Sıradan kahvaltılıklar yerine Ankara kahvaltısını mükemmellikten muhteşemliğe taşıyan 9 tarif ile kahvaltı sofralarını bir seviye yukarı taşıyacaktır. İster kendinize ziyafet çekin ister misafirlerinizi davet ederek Ankara kahvaltısı mekanlarında kahvaltıyı keyfe dönüştürün.

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara


1.Peynir tabağı; Türk kahvaltısının muhteşem ikilisi peynir ve zeytindir. Farklı kahvaltı sofrası görmek istiyorsanız peynirin farklı çeşitlerini bir tabak içerisine sırası ile dizin. Ardından çeşitli meyve kuruları ile tabağı hem görüntü hem de lezzet ile zenginleştirin. Ceviz gibi çerezler ile peynir çeşitleri lezzetli uyum sağlar.

2.Gözleme; Ankara kahvaltısı mekanlarının kalabalık müşteri kitlesine gözlemeler farklı sunumlar ile karşınızdadır. Yani gözlemeleri tek lokmalıklar şeklinde rulo ile servis edilmektedir. Hem yemesi kolay hem de farklı bir tariftir.

3.Tereyağı; Ankara kahvaltısında tereyağı bal ve reçel ile mükemmel bir eşlikçi olarak görebiliriz. Ancak bu sıradanlıktan uzaklaşmak için tereyağını çeşitli otlar ile karıştırarak bir marmelat gibi sürülebilir hale getirilebilir.

4.Ekmek; Türk mutfağında her öğünde ekmeği görmek mümkündür. Çünkü ekmek olmadan yemekten doyularak kalkmak mümkün değildir. Aynı şey kahvaltı içinde geçerlidir. Dolayısı ile Ankara kahvaltısında ekmeğin her çeşidini görebilirsiniz. Ekmeğin üzerine kaşar peynir, sosis, sucuk gibi lezzetleri ekleyerek yepyeni bir kahvaltılık tarif oluşturulabilir.

5.Pastırma; son yıllarda lezzet kadar farklı sunum tarzları da ön plana çıkarılmaktadır. Aynı durum kahvaltı içinde geçerlidir. Hatta sunumunu beğenmediğimiz çoğu çeşidi denemeden elemekteyiz. Dolayısı ile Ankara kahvaltı mekanları menüdeki lezzetlerin sunumuna da ayrı önem vermektedir. Mesela pastırma. Çanak haline getirip içerisine yumurta kırarak sunulan kahvaltı çeşidi büyük beğeni topluyor.

6.Bayat simitler; Türk mutfağında her lezzet için çok sayıda malzeme kullanılır. Ancak hiçbir şekilde malzeme israf edilmez. Bayatlayan ekmekler, simitler çeşitli tarifler ile tekrardan yenilebilir hale getirilmektedir. Ankara kahvaltısı mekanları bu yöntemler ile kendi spesiyallerini oluşturan sayılı mekanlardandır. Bayatlayan simitleri güzelce tereyağında kızarttıktan sonra ortasına yumurta kırıp çeşitli baharatlar ile tatlandırarak farklı ve taptaze bir tarif olmaktadır.

7.Krep: en hafif kahvaltı çeşitlerin başında gelir. Doyurucu olması için arasına çeşitli malzemeler konulabilir. Özel bir tarif olan patatesli veya peynirli krepi Ankara kahvaltı mekanlarında tadabilirsiniz.

8.Poğaça; pastanelerde her an ulaşabileceğiniz bir lezzettir. Ancak hangisi taze veya hangisi yeni bir lezzet olarak damakta unutulmaz tat bırakıyor ki? Ankara kahvaltısı mekanlarında bol malzemeli peynirli -zeytinli ve sıcak sıcak yiyebileceğiniz çeşitler vardır.

9.Pizza; çoğu çocuğun asla hayır demediği lezzetlerden biridir; pizza. Ancak her öğün yenilebilir mi? Ya da yenilen pizzalar ne kadar sağlıklı? Gibi soruları düşünmek yerine Ankara kahvaltısı mekanlarına gelerek ekmek pizzaları çocuklara tattırmalısınız.

Ankara kahvaltısında pek çok çeşit vardır. Ancak yukarıdaki tarifler sıradanlaşan veya klasikleşen tarifleri biraz daha farklılaştırmaya yöneliktir. Böylece insanların hep aynı kahvaltılıkları görmekten lezzet alamamasından yakınmasına Ankara kahvaltısı mekanları şefleri kendi yöntemleri ile çözümler geliştirmişlerdir. Böylece Ankara kahvaltısını mükemmellikten muhteşemliğe taşıyan 9 tarif ile insanların sabahları boş mide ile işe, okula gitmelerini önleyecektir. Ankara kahvaltısı menüsü, her geçen gün geliştirilen yöntemlere, tekniklere uyum sağlamıştır. İnsanların değişen ihtiyaçlarına, farklı damak tatlarına, yeni lezzet arayışlarına yukarıdaki basit ama bir o kadar da göz dolduran tarifler ile çözüm olmaktadır. Müşterilerin mekândan mutlu ayrılması Ankara kahvaltısının keyifli olduğunun en büyük kanıtıdır.