ANKARA KAHVALTISI SADECE SAĞLIK DEĞİL AYNI ZAMANDA MUTLULUK KAYNAĞI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI SADECE SAĞLIK DEĞİL AYNI ZAMANDA MUTLULUK KAYNAĞI

Kahve, Türk kültüründe vazgeçilmez bir gelenektir. Bundan dolayı insanlar sabahın ilk saatlerinde güne başlamak için kahve içerlerdi. Ancak aç karnına kahve içmek mideye zarar verebileceği ihtimaline karşı kahveden önce bir şeyler atıştırmak gerekliliği ortaya çıkmıştır. Akşam yemeği veya öğlen emeği gibi zaman içinde bu atıştırma işlemi bir öğüne dönüştü ve kahveden önce yenildiği için de kahvaltı ismini aldı. Hatta öyle ki kahvaltı kelimesi Türk kültürüyle birleşti ve artık ayrı düşünülemez bir hale geldi. Türk mutfağının kahvaltı denildiği zaman standart atıştırmalıkları vardır. Peynir, zeytin, şarküteri ürünleri, yumurta, salatalık, domates gibi. Bütün bu çeşitlerin eşlikçisi de çaydır. Özellikle demleme yöntemi kullanarak çayın 15 – 20 dakika kadar demlemeye bırakarak demini salması beklendikten sonra kahvaltı da keyif ile içilir. Ancak kahve yerini çaya mı bıraktı? Diye bir düşünce oluşabilir. Ancak kahvaltı sonrasında kahve içmek bir gelenekten ziyade bir keyiftir. Özellikle bu bağlamda güne başlamadan yapılan Ankara Kahvaltısı Sadece Sağlık Değil Aynı Zamanda Mutluluk Kaynağı olarak ta kabul edilmektedir.


devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Ülkemizi ziyaret eden birçok yabancı turistin ilk olarak denemek istediği Türk Kültürü geleneklerden biri de Türk kahvaltısı ve ardından içilen Türk kahvesidir. Türk kahvaltısı içerisinde de birçok Türk Kahvaltısı çeşidi bulunmaktadır. Yöresel kahvaltılar, Van kahvaltısı, Ege ve Akdeniz kahvaltısı, Karadeniz kahvaltısı ve tabi ki Ankara kahvaltısı. Bu saydığımız her bir kahvaltı çeşidinin kendine has lezzetleri ve özellikleri vardır. Ama Ankara kahvaltısı, adeta tüm bu kahvaltı çeşitlerinin harmanlanması ile ortaya çıkmıştır. Her yörenin lezzetlerinden biraz bulundurmaktadır. Bu da Ankara kahvaltısının en ideal ve en lezzetli Türk kahvaltısı seçeneği haline getirmektedir. Tabi Ankara kahvaltısından sonra Türk kahvesi olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple kesinlikle kahvaltının ardından içilecek bir Türk kahvesi sağlık için önemli olduğu kadar mutluluk ve neşe verdiği de uzmanlar tarafından tespit edilmiştir. Bu da Ankara kahvaltısı sadece sağlık değil aynı zamanda mutluluk kaynağı düşüncesinin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Aslına bakılırsa düzenli ve sağlıklı yapılan her kahvaltı zaman içerisinde kişinin moral ve motivasyonunu artırdığı bilimsel bir gerçek olarak herkes tarafından bilinmektedir. Bir de tüm bunların üzerine lezzetli bir Türk kahvesi ile mutluluğunuzu ve keyfinizi daha da artırabilirsiniz. Türk kahvesi sohbetsiz olmaz. Kahvaltıda başlayan güzel ve neşeli sohbet kahvaltının ardından kahve keyfiyle de kaldığı yerden devam etmektedir.

Kahvaltı, sabahları ya iştahsızlıktan ya da vakitsizlikten dolayı bir şekilde geçiştirilmektedir. Bu sebeple hafif ve lezzetli bir kahvaltı ile başlangıç yapmak istiyorsanız denemeniz gereken kesinlikle Ankara kahvaltısıdır. Ankara kahvaltısı, diğer kahvaltı çeşitlerine nazaran daha hafif kahvaltılık çeşitlerinin bulunduğu ve daha çok kişi tarafından sevilen bir kahvaltı çeşididir. Özellikle Ankara kahvaltısında Ankara simidi olmazsa olmazlardandır. Bu eşsiz lezzeti taze sıkılmış portakal suyu ile ya da yeni demlenmiş bir bardak çay ile tüketmek insana huzur ve keyif vermektedir. Tabi bu arada günlük kahvaltı yerine atıştırılan poğaça ya da simit, çay ve üçgen peynir üçlüsünden bahsetmiyoruz. Bu yapılan bir kahvaltı yerine kesinlikle geçmediği gibi zaman içerisinde de sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bizim bahsettiğimiz mutluluk ve neşe kaynağı olan kahvaltı tam donanımlı bir kahvaltıdır. Ankara kahvaltı salonları ya da kahvaltı mekanlarında açık büfe kahvaltı tam da ihtiyacınız olan tam donanımlı bir kahvaltı olabilir. Sadece açık büfe kahvaltı değil serpme kahvaltı servisi de güzel ve lezzetli bir kahvaltı yapmanızı sağlayacaktır.