ANKARA KÖY KAHVALTISI

blog yazısı ekle !

ANKARA KÖY KAHVALTISI

Yapay ve ilaçlı gıdaların artması dünyanın her yerinde insanları en doğal gıda arayışına sevk etmiştir. Bu da geçmişten günümüze saflık ve doğallıkla adı bağdaşmış köyleri akıllara getirmiştir. Çünkü köylerde; kümeslerden günlük taze yumurtalar alınarak anında kahvaltıda tüketilir. Buz hanelerde bekletilmiş ya da ilaçlanmış yumurtalar tüketilmez. Diğer bir taraftan yeni sağılmış sütün lezzeti, yeni toplanmış domates, salatalık ve diğer meyve, sebzeler ile yapılan kahvaltının lezzeti hiçbir şeye değişilmez. Ayrıca taze sağılmış süt ile yapılan peynir ve çökelek günlük tüketilmesi gereken kalsiyum ve proteinin eksiksiz alınmasını sağlayacaktır. İşte tüm bu sebeplerden dolayı Ankara köy kahvaltısı günümüzün en gözde kahvaltı menülerinden biri haline gelmiştir. Ankara Kahvaltısı olarak ta bazı Ankara Kahvaltı Salonlarında bulabilmeniz mümkündür.

Köy Kahvaltısı Neden Önemlidir?

Köy kahvaltısının önemi gün geçtikçe anlaşılmaya başlanmıştır. Artan hastalıklar, stres ve depresyon gibi sağlık problemlerinin baş sorumlusu olarak beslenme gösterilmektedir. Hatta günümüzde kısalan ömürlerin de tamamen beslenmeden kaynaklandığı anlaşılmıştır. Bu konuda radyo, televizyon gibi kanallarda halkı bilinçlendirmek için açıklamalar yapan diyetisyenler ve beslenme uzmanları başarılı olmuş ve kısa bir sürede beslenmesine daha dikkat eden büyük bir insan topluluğu oluşmasını sağlamışlardır. Nitekim bu sağlıklı beslenmenin de ilk adımı sağlıklı bir kahvaltı ile mümkün olduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Sağlıklı bir kahvaltı öncelikli olarak doğal olması gerekmektedir. Sonrasında ise bir insanın sabah kahvaltısında alması gereken kalori ve besin değerlerini tamamen karşılayabilmelidir. Burada önemli olan bir detay ise günlük besin ve kalori ihtiyacını tam olarak karşılamalıdır. Ne az ne fazla olmamalıdır. Ankara Köy Kahvaltısının gün geçtikçe daha gözde hale gelmesini sağlayan köy kahvaltısının en doğal kahvaltı olmasıdır.

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara


Köy Kahvaltısı Nelerden Oluşur?

Köy kahvaltısı menüleri her kahvaltı salonunda değişiklik gösterse bile genel itibari ile köy kahvaltısı denildiği zaman menüde size sunulacakları şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Beyaz peynir
 • Taze kaşar peyniri
 • Günlük taze yumurta haşlaması ya da sucuklu yumurta
 • Domates, salatalık ve yeşillikler
 • Siyah zeytin
 • Yeşil zeytin
 • Soslu zeytin
 • Ev yapımı çemen
 • Ev yapımı mevsim reçelleri
 • Patatesli, peynirli ya da özel içeriklerden hazırlanmış gözleme
 • Sıcak bazlama
 • Demlik çay
 • Taze süt
 • Yeni sıkılmış meyve suyu
 • Ve en önemlisi tam tahıllı köy ekmeği
Genel hatları ile Ankara Köy Kahvaltısı menüsünü bu şekilde tanımlamak mümkünüdür.

Ankara Köy Kahvaltısı

Ankara gündemi diğer tüm şehirlerimizden biraz daha yoğundur. Gerek iş gündemi gerek ise de okul gündemi son derece yoğun ve yorucu geçmektedir. Bu gündeme ayak uydurabilmek için enerjik ve sağlıklı olmak son derece önemlidir. Bunu da başarabilmek istiyorsanız mutlaka kahvaltınızı eksiksiz olarak yapmanız son derece önemlidir. Ayrıca az önce bahsettiğimiz gibi birçok hastalığın sebebi olarak ta beslenme eksikliği gösterilmektedir. Bu sebeple kahvaltının eksiksiz ve en doğal şekilde yapılması son derece önemlidir. İşte tam da bu noktada Ankara Köy Kahvaltısının kıymeti tekrar anlaşılmaktadır. Peki, ama Ankara'nın göbeğinde nereden bu doğal köy kahvaltısını bulabilirim diye düşünüyorsanız o zaman sizi Ankara Kahvaltı Salonlarında Ankara Köy Kahvaltısı yapmaya bekleriz. Ayrıca bu doğal lezzetleri Ankara Kahvaltısı olarak ta bulabileceğinizi hatırlatmak isteriz. Artık dünyaca ünlü bir hale gelen Türk Kahvaltısı özellikle de bu kahvaltı çeşitlerinin arasından Ankara Kahvaltısı birçok yerli ve yabancı turistin dikkatini çekmektedir. Ünü sınırlarımız dışına kadar çıkan bu eşsiz lezzeti siz henüz denemediyseniz Ankara kahvaltı salonlarına sizleri de bekleriz.