ANKARA AÇIK BÜFE KAHVALTI

blog yazısı ekle !

ANKARA AÇIK BÜFE KAHVALTI

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak kabul edilmektedir. Kahvaltı denildiği zaman da zaten akıllara gelen ilk ülke olduğumuz da bir gerçektir. Yani kahvaltı artık bizimle bu denli özdeşleşmiş bir kavram haline gelmiştir. Bu sebeple de kahvaltısız güne başlamak hem günün zor geçmesine hem de başarınızın düşmesine sebep olacaktır. Özellikle Ankara gibi iş yükünün bir hayli yüksek olduğu şehirlerde kahvaltının yeri daha bir önemli hale gelmektedir. Bu sebeple Ankara Kahvaltı Mekanları her daim müşterilerine hizmet vermeye devam etmektedir. Son zamanların en çok sevilen kahvaltı türlerinden olan Açık Büfe Kahvaltı, Ankaralıların da en çok tercih ettiği kahvaltı türlerinden biri haline gelmiştir.

Açık Büfe Kahvaltıyı biraz açacak olursak Ankara Kahvaltı Mekanlarında; ara sıcak yemekler, kahvaltılık ürünler, tatlılar, mezeler, kurutulmuş tahıllı yiyecekler ve daha onlarca çeşit herkese hitap eden yiyecek ve içeceğin kişilerin istediği çeşitten, istediği kadar alabileceği bir kahvaltı konseptidir. Son derece bol ve farklı çeşit kahvaltılıklar arasından dilediğiniz gibi kahvaltınızı yaparak güne başlamanın keyfine sizde varabilirsiniz. 2 ile 5 kişilik bir grubunuz ya da aileniz varsa açık büfe kahvaltı tam da size uygun olacaktır. Keyifli bir sohbet ile onlarca çeşit kahvaltılıklar eşliğinde güzel bir kahvaltı yapmanın keyfi paha biçilemez. Birçok aile hafta sonu kahvaltısı olarak tercih ettiği Açık Büfe Kahvaltısı, kahvaltıyı hiç bu kadar keyifli bir hale getirmemişti.


devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Açık Büfe Kahvaltıda Neler Sunulur?

Ankara Kahvaltısı denildiği zaman ilk olarak akıllara Ankara simidi gelmektedir. Simitsiz bir Ankara Kahvaltısı düşünülemez. Bu sebeple kahvaltı da en baş köşeyi Ankara simidi almaktadır. Bu önemli detayın ardından şimdide bir kahvaltıda olması gerekenlere bir göz atalım.

  • Bir kahvaltının olmazsa olmazlarından biri peynirdir. Açık büfe kahvaltılarda mekâna göre 5 ile 10 çeşit arasında yöresel peynir çeşitlerinin yer aldığı peynir bulunmaktadır.
  • Kahvaltının diğer bir olmazsa olmazı zeytindir. Bu sebeple zeytin de tıpkı peynirde olduğu gibi 3 ile 6 çeşit sunulabilmektedir.
  • Yumurta çeşitleri de sağlıklı bir kahvaltının olmazsa olmazlarıdır. Rafadan, sucuklu, haşlama ve daha çeşit çeşit yumurta da açık büfede sunulmaktadır.
  • Jambonlar ise lüks bir kahvaltının olmazları arasındadır. Sosisler, salamlar ve daha birçok çeşit jambon da kahvaltınızda yerini alacaktır.
  • Sıcak yiyecekler olarak ise peynirli, patatesli, kıymalı ve ıspanaklı börek tercih edilmektedir.
  • Reçeller ise tatlı olarak onlarca çeşit ve renk renk göz almaktadır.
  • Kuruyemiş türleri sağlıklı bir kahvaltının olmazsa olmazlarıdır.
  • Son olarak içecekler olarak meyve suları, çay çeşitleri ve süt olarak istediğinizi tercih edebilirsiniz.
Açık Büfe Kahvaltı Her Gün Aynı Mıdır?

Açık büfe kahvaltının özelliği, başta da belirttiğimiz gibi onlarca çeşit kahvaltılık üründen oluşmasıdır. Kahvaltı öğününde tüketilebilecek tüm ürünlerin yer aldığı bir kahvaltı olması sebebiyle genel olarak açık büfe kahvaltı her gün aynı çeşitten oluşmaktadır. Zaten bir insanın yiyebileceğinden ya da tadabileceğinden çok daha fazla çeşit barındırması sebebiyle bir süre boyunca aynı kahvaltılıkları yemeniz neredeyse mümkün olmamaktadır. Fakat bazı Ankara Açık Büfe Kahvaltı Mekanlarında fiyatın uygun olması çeşitlerin de az olmasına sebep olmaktadır. Bu şartlar altında belirli aralıklarda ürünlerin yerine başka ürünlerin eklenmesiyle farklı bir menü müşterilere sunulabilmektedir. Diğer bir yandan fiyatların oldukça yüksek olduğu Ankara Açık Büfe Kahvaltı mekanlarında da her gün onlarca farklı kahvaltılık müşterilere sunulabilmektedir. Neticede Ankara Kahvaltısı yapmak olduğu sürece tam size hitap eden, besin değerleri tam olan ve herkese hitap edecek onlarca farklı kahvaltılığın sizlere sunulacağı açık büfe kahvaltı mekânı bulabilirsiniz.