ANKARA KAHVALTISINDA ÇOCUKLARA ÖZEL MENÜLER

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISINDA ÇOCUKLARA ÖZEL MENÜLER

Kahvaltı, bütün öğünler arasında en önemlisi olduğu herkesçe bilinmektedir. Ankara kahvaltısı mekanları sayesinde bu öğünün atlanması önlenmektedir. Ankara kahvaltısı mekanlarının en dolu olduğu günler cumartesi ve pazardır. Çünkü aileler bu mekanları ziyaret ederek bir trende dönüştürdü. Kahvaltı, sadece sabah yapılması zorunlu bir öğün olarak düşünülmemelidir. Çoğu toplantı için öğle yemeği yerine kahvaltı masasında yapılması gibi. Türk mutfağının sadece fiziksel doygunluk sağlamadığı, çeşitli şairler ruhsal doygunluk sağladığını eserlerinde önemli satırlarda belirtmişlerdir. Ankara kahvaltısı başta olmak üzere kahvaltının mutluluk ile ilgisi olduğunu vurgulamıştır. Ayrıca bu kahvaltı sofrasında sevdikleriniz de bulunuyorsa keyif artar.

Kahvaltı, sadece yetişkinler için değil çocuklar içinde altın değerinde bir öğündür. Yapılan araştırmalar çocukların başarısını, mutluluğunu büyük ölçüde etkilemektedir. Ankara kahvaltısında çocuklara özel menüler ile çocukların günlük ihtiyacı olan besin değerlerini karşılamaları sağlanmaktadır. Dolayısı ile menüler çocuklar için besin değeri yüksek çeşitler ile hazırlanmıştır.

Uzman görüşlerine göre; Çocuklar kahvaltı da bir yumurta yemelidir. Bir bardak süt içmeleri gerekir. Mevsimlere bağlı olarak bal ve pekmezi de unutmamak gerekir. Uzmanlar tarafından önerilen besinleri bir menüde birleştirilerek çocuklarda unutulmamıştır.


devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-AnkaraAnkara kahvaltısında çocuklara özel menüler:

  • Peynirli omlet, süt, tahin -pekmez, zeytin.
  • Menemen, buğday ekmeği, taze sıkılmış meyve suyu.
  • Peynirli tost, ekmek üstü bal.
  • Peynirli -zeytinli çörek, süt.
  • Yulaf ezmesi karışımı, süt, meyve.
Ankara kahvaltısında çocuklara özel menüler de yer alan standart çeşitler her sabah farklı bir pişirme yöntemi ile çeşit çeşit kahvaltı karşınıza çıkmaktadır. Yumurtanın omleti, rafadanı hazırlanırken yulaf da unutulmamaktadır. Yulafın hızlı hazırlanması zamandan tasarruf sağlar. Aynı zamanda tok tutması nedeni ile menülerde yerini alıyor. Liste bu şekilde uzayıp gidiyor. Dolayısı ile seçenekte çok tabi. Paket servis hizmeti ile çocukların beslenme programına uygun çeşitleri hazırlatabilirsiniz.

Ankara kahvaltısında çocuklara özel menüler de mutlaka meyveye yer verilir. Özellikle de mevsimine uygun meyvelerdir. Meyve suyu ile çocukların meyve yeme alışkanlığının ortadan kalkması büyük sıkıntı oluşturmaktadır. Meyvenin posaları ve kabukları (elma gibi) ile birlikte yenmesi meyve suyundan daha fazla yarar sağlamaktadır.

Ankara kahvaltısında çocuklara özel menülerin en önemli özelliği işlenmiş gıdalara asla yer verilmemesidir. Son yıllarda çocukları etkisi altına alan fast food ürünlerini Ankara kahvaltısı mekanlarında göremezsiniz. Çocukların yumurta, süt, peynir, taze meyve gibi doğal ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler bu ürünler ile karşılamaktadır. Bu durum sadece çocuklara özgü olmamalıdır. Yetişkinlerin, gençlerinde her gün bir yumurta, süt, meyve gibi besinleri öğünlerinde yer vermesi gerekir. Çocuklar kadar yetişkinlerinde ihtiyacı vardır. Tatlı kahvaltılık çeşitler olarak pekmez, bal, reçel gibi besin değerleri ile sağlanmaktadır. Çikolata, fındık ezmesi gibi glikoz ağırlıklı ürünlerden uzak durulmaktadır. Salam, sosis gibi sağlıksız ürünlerde listede bulunmamaktadır.

Besinlere karşı tutumları küçük yaş gruplarında oluşmaya başlar. Hem besinlerin tatlarını tanımak hem de hareketli yaşlarda olan bu çocukların enerjilerini karşılaması için kahvaltıya özen göstermek gerekir.

Kadınlarında çalışma hayatına başlaması ile birlikte kahvaltı sofralarına ayrılan zaman kısalmıştır. Ankara kahvaltısı mekanları, özlenen kahvaltı sofralarını, mükellef sofralar görebileceğiniz mekanlardır. Dolayısı ile çocukların kahvaltısız güne başlaması artık geride kalmıştır. Çünkü Ankara kahvaltısı mekanları, çalışan anne -babaların kahvaltı yükümlülüğünü hafifletmektedir. Çocukların derslerde aktif olabilmesi, huzurlu bir gün geçirmesi için kahvaltı ile güne başlamaları gerekir. Fiziksel başarı bir yana huzurlu bireylerin oluşturduğu toplum için yine önerimiz her sabah sağlam bir kahvaltı yapılması yönündedir.