ANKARA KAHVALTISINDA SERPME KAHVALTISI ZENGİNLİĞİ

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISINDA SERPME KAHVALTISI ZENGİNLİĞİ

Serpme kahvaltı, yemek sektöründe son yılların yeni trendidir. Mutfak kültürünün zenginliğini yansıtarak çeşitliliği gözler önüne sermektedir. Ülkemizde de giderek yaygınlaşan serpme kahvaltı akımını Ankara da çoğu kahvaltı mekanlarında görebiliriz. Ankara kahvaltısı mekanları yeni akıma hızlı bir şekilde ayak uydurmayı başarmıştır. Serpme kahvaltı aynı zamanda açık büfeye alternatif olarak ortaya çıkmıştır. Açık büfe de ortaya çıkan pek çok olumsuzluklar serpme kahvaltı yöntemi ile ortadan kalmaktadır. Mesela büfe önünde yaşanan kargaşa veya uzun kuyruklar gibi.

Türk mutfağında Kahvaltı sadece bir öğünden ibaret değildir. Kahvaltı, kahve öncesinde yenilerek geçiştirilen bir yeme alışkanlığıyken şimdilerde başlı başına kültür motifidir. Mutfak kültürünün önemli motifidir. Kahvaltı, evde aile bireylerini sabah bir araya getirerek aile bağlarını güçlendirici etkiye sahiptir. Ancak kahvaltı sadece evde yapılmaz. Ankara kahvaltısı mekanların sayısının giderek artması kahvaltının dış mekanlarda da yapılabileceğini göstermektedir. Cumartesi -Pazar günlerinde mekanlara aşırı talep olmaktadır.

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara


Ankara kahvaltısında serpme kahvaltısı zenginliği ile masanız birbirinden farklı lezzetler ile donatılmaktadır. Serpme kahvaltının bir diğer özelliği ise küçük porsiyonlar halinde getirilen tabaklar, çok sayıda ve çeşitli olmasıdır. Böylece istediğiniz çeşidi tabağınıza alabilirsiniz. Hem israf olmaz hem de böylesine bir kahvaltı bütçenizi aşmaz.

Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği, göze hitap ettiği kadar mideye de hitap etmektedir. Buna bağlı olarak hafta içinde yoğun çalışma sonucunda tükenen enerjinizi vitamince zengin bir kahvaltı ile geri kazanabilirsiniz. Böylece cumartesi -Pazar gibi kısa süreli de olsa harika bir kahvaltı ile kendinize ziyafet verebilirsiniz.

Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği nelerden oluşuyor bir göz atalım:

  • Tulum peynir, kaşar peynir, beyaz peynir, süzme peynir
  • Salam, sosis, pastırma
  • Sucuk ve yumurta ikilisi
  • Biberli zeytin, yeşil zeytin, siyah zeytin
  • Patates kızartması
  • Bal, kaymak
  • Reçeller
  • Ekmek (limitsiz)
  • Çay (limitsiz)
Serpme kahvaltı da çeşitler fikstir. Menü de yer alan börek çeşitleri, poğaça, açma gibi lezzetler de bulunmaktadır. Bir tatil sabahında evinizde özenerek hazırladığınız zengin bir kahvaltı sofrasını Ankara kahvaltısı mekanlarında da bulabilirsiniz.

Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği bu kadar ile sınırlı değildir. Siparişinizi verirken damak tadına uygun pişirme usulleri ile hazırlanarak masaya getirilir. Mesela yumurtayı pişirme konusunda sipariş esnasında omlet mi, sahanda mı, kaysı kıvamlı mı olmasını sorarak zevkinize göre pişirilmektedir. Ankara kahvaltısı mekanlarında bu detaylar önemlidir. Çünkü menüde yer alan çeşitler müşterinin damak tadına hitap etmesi gerekir.

Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği hafta sonuna özgü bir program değildir. Hafta içi de aynı zenginliği, aynı özeni görebilirsiniz. Kahvaltı için zamanınız varsa mutlaka Ankara kahvaltısı mekanlarında zamanınızı değerlendirebilirsiniz.

Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği uygun fiyatlar ile bütçeleri de rahatlatmaktadır. Vereceğiniz siparişin hemen ardından masanız çeşitli kahvaltılılar ile donatılmaktadır. Böylece geriye kalan afiyetle yemektir.

Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği, akraba toplantıları, arkadaş buluşmalarında da tercih edilebilir. Kahvaltı Sofralarının zenginliği davet havasında buluşmalara imkân sağlamaktadır. Menüde çeşitleri seçim yaparken harcayacağınız zamanı dostlarınız ile muhabbet ederek geçirebilirsiniz. Siz muhabbet ederken şefler tarafından kahvaltınız hazırlanıp, uzman personel tarafından masanızda uygun bir şekilde yerleştirilecektir. Ankara kahvaltısı çeşitlerini tek tek belirlemek zor ve yorucu olacağından bu yöntem ile müşterilere kolaylık sağlanmakta ve zaman kazandırılmaktadır. Çoğu insan sipariş vermek için zamanının yarısını harcayarak vaktini tüketmektedir. Böyle olunca işletmeciler yani Ankara kahvaltı mekanlarının sahipleri bu duruma el atarak Ankara kahvaltısında serpme kahvaltı zenginliği usulünü geliştirmiştir.