ANKARA KAHVALTISI MEKANLARINDA GÜZEL BİR VAN KAHVALTISI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI MEKANLARINDA GÜZEL BİR VAN KAHVALTISI

Kuzeyden güneye, batıdan doğuya ülkemizin dört bir yanında eşsiz lezzetler bulmak mümkündür. Ülkemizde kahvaltıları ile meşhur çok sayıda şehir vardır. Bunların arasında Van da ilk sıradadır. Van şehrinin konumu ve önemli geçiş yolu üzerinde bulunması nedeni ile kültürlerden etkilenmiştir. Van mutfağı en çok etkilenen unsurlardandır.

Van kahvaltısının özelliklerini bilmeyenler için genel bilgiler verelim:

  • Kahvaltı da bulunan çeşitler organiktir.
  • Kahvaltı çeşitleri olarak; zeytin, peynir sucuklu yumurta gibi klasik lezzetlerden farklıdır. Mesela otlu peynir. Bu lezzet vana özgüdür. Başka hiçbir yerde bulamazsınız. Yine Van balı, kahvaltıda tatlı sevenler için oldukça özel bir tattır. Kavut, murtuğa, gencirun gibi lezzetler vana özgüdür.
  • Kahvaltının olmazsa olmazlarından çay özel pişirme yöntemi ve demleme ile sofraya gelmektedir. Çay, semaverde dinlene dinlene, demini alana kadar pişer.
  • Çay ile aram iyi değil diyorsanız yaylalarda doğal otlar le beslenen hayvanların özellikle keçi sütü de bulunmaktadır.
  • Kahvaltı ekmeksiz olmaz. Çünkü ekmek yemeden doymam diyenlerdenseniz taş fırında pişen ekmek yani lavaş yine Van kahvaltısının baş tacıdır.
  • Van kahvaltısında sadece kahvaltılık çeşitler bulunur. Yani klasik kahvaltılıkların en doğallarının yanı sıra vana özgü peynir, bal, yoğurt gibi lezzetlerden ibarettir. Bu çeşitlerden başka pasta, börek vb. ürünler kahvaltıda bulamazsınız.
  • Van kahvaltısı mevsime göre spesiyaller eklenmektedir. Mesela sıcak aylarda bal, yoğurt, ayran bulunurken, soğuk aylarda tahin -pekmez ayrılmaz ikilisi sofraya eklenir.
  • Van kahvaltısı sadece vana veya doğu Anadolu bölgesine değil dünya mutfakları arasındadır.

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Van kahvaltısını anlatırken acıkma hissi uyandırmış olabiliriz. Böylesine özel lezzetleri bir arada nerede bulabilir? Bu lezzetler için ülkenin diğer ucuna mı gitmek gerekir? Gibi soruları duyar gibiyiz. Ankara da bulunan Ankara kahvaltısı mekanlarında güzel bir Van kahvaltısı yapabilirsiniz. Yani Van'ın bu özel lezzetleri artık Ankara kahvaltısı menüsünde yer almaktadır. Yapmanız gereken en yakın bir Ankara kahvaltısı mekanına gitmektir. Şeflerin özenle hazırlayıp sunduğu kahvaltı tabakları, masaların özenli hazırlanması müşterilerin mutlu hissetmesini sağlamaktadır.

Ankara kahvaltısı mekanlarında güzel bir Van kahvaltısı ile güzel bir güne merhaba deyin. Sabah yataktan kalktıktan sonra ne yesem diye uzun uzun düşünüp, hazırlamaya girişmek oldukça sıkıcı bir durumdur. Artık bu sorunlar Ankara kahvaltısı mekanları ile geride kaldı. Çünkü Ankara kahvaltısı mekanları en meşakkatli lezzetleri bir siparişle masanıza getirmektedir. Ne pişirsem? Bugün ne hazırlasam? Gibi karmaşık düşüncelere gerek kalmadı. Artık her gün deneyeceğiniz farklı bir lezzet, keşfedeceğiniz farklı bir mutfak kültürü var. Bunların hepsini Ankara kahvaltısı mekanlarında bulabilirsiniz.

Ankara kahvaltısın mekanlarında güzel bir Van kahvaltısının spesiyal tariflerinden bazıları şunlardır:

Ballı cevizli kaymak: ceviz içi, süzme bal kaymağı tatlandırmak ve besin değerini artırmak için kullanılır. Kaymak ise süt kaymağı olmalıdır.

Murtuğa: yumurta, un, yağ ile hazırlanan sade tariflerden birisidir. Hazırlanışı da oldukça kolaydır. Un ile yağı bir tencere de kavurmak gerekir. Hazır hale gelen unun üzerine yumurta kırıp pişirdikten sonra yemeğe hazırdır.

Cacık: her yörenin kendine has yemek yapış tarzı vardır. Cacık da bunlardan biridir. Cacık denildiğinde akla hep salatalık, yoğurt, sarımsak gibi klasik malzemeler ile hazırlanan bir tarif gelir. Ancak bu tarif Van da biraz değişmektedir. Dereotu, tereyağı, salatalık ve sivri biber. Cacık için malzeme çeşitliliği vardır.

Kavut: bu tarif adını içerisinde kullanılan özel undan almıştır. Kavut unu ve tereyağı ile hazırlanan bir tariftir. Un için kavut ununun kullanılması gerekir. Bu iki malzeme kavrulur ve yemeğe hazır hale gelir.