ANKARA KAHVALTISI ÇEŞİTLERİ KARADENİZE KADAR UZANIYOR

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI ÇEŞİTLERİ KARADENİZE KADAR UZANIYOR

Ankara gerek coğrafik konumu gerekse politik konumu nedeni ile önemli bir yerdedir. Böylece Ankara bütün kültürel değerlere komşudur diyebiliriz. Bu kültürel değerler arasında mutfak tatları bulunmaktadır. Ankara mutfağı çok eski lezzetleri kapsadığı gibi yeni tatlara da açık bir mutfaktır. Ankara kahvaltısı Karadeniz yöresine ait doğal kahvaltısını denemeyenlere ilki yaşatıyor. Böylece Ankara mutfağı giderek genişleyerek Ankara kahvaltısı çeşitleri Karadeniz'e kadar uzanıyor.

Karadeniz mutfağının en önemli özelliği doğal ve taze ürünler mutfakta işlenerek lezzetli yemeklere dönüştürülmesidir. Büyük tarlalarda tarımsal ürünlerin kapladığı geniş alanlar, berrak sularda yaşayan çeşitli balıklar, çayın en kalitelisinin üretildiği alanlar, büyüklü küçüklü mısırlar. Buna bağlı olarak yetiştirilen ürünler doğrudan yemeklerin ana malzemesini oluşturmaktadır. Ayrıca yemeklerin kendine has bir lezzeti bir yapılış şekli vardır. Buna bağlı olarak Karadeniz mutfağının başka mutfaklardan etkilenmediğini gösterir. Karadeniz de her öğün farklı formlarda karşımıza çıkar. Mesela kahvaltılık çeşitlerini dağlarda doğal besinler ile büyüyen hayvanların et ve sütü kullanılarak üretilen peynir, yoğurdun oluşturduğu yayla kahvaltısıdır.

Ankara gibi metropol şehirler de yaşayan insanlar, işin yoğunluğu, kalabalık trafik, yüksek ve beton binalar derken doğal güzelliklere hasret kalırlar. Aynı zamanda yayla kahvaltısı da denilen doğal ürünlerin oluşturduğu organik besinlere ulaşmayı imkânsız görürler. Ancak Ankara kahvaltısı mekanları ile yayla kahvaltısına ulaşmak bir mekân kadar uzağınızdadır. Böylece Ankara kahvaltısı çeşitleri Karadeniz'e kadar uzanıyor. Bu çeşitler buram buram yayla esintileri taşımaktadır. Kavurma, Karadeniz'e özgü peynir çeşitlerini (tulum, kaşar, lor, bohça, keş, isli peynir vb.) artık Ankara kahvaltı mekanlarının menülerinde bulabilirsiniz. Peynirin yanı sıra kahvaltı sofrasında damaklar kaymaklar ile tatlanıyor. Doğal ve organik olarak hazırlanan bu kahvaltı ile kilonuzu koruyabilirsiniz. Yani çok çeşitli olması düşük kalori ile formunuzu koruyabilirsiniz.


devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Karadeniz mutfağında Mısır çeşitli biçimlerde kullanarak farklı öğünlerde karşımıza çıkmaktadır. Haşlaması, kurutulması, közlenmesi vb. mesela mısır kahvaltıda mısır ekmeği, mıhlama gibi doyurucu ve lezzetli biçimi ile sofrada yerini alır. Ankara kahvaltısı çeşitleri Karadeniz'e kadar uzanıyor ve insanlar farklı yörelerin lezzetlerini tadabilmektedir. Yani yayla kahvaltısı için Ankara'dan kalkıp Karadeniz'e bir yolculuk yapmaya gerek yoktur. Çünkü Ankara da en lezzetli Karadeniz mutfağını temsil eden mekanlar mevcuttur.

Ankara kahvaltısı çeşitleri Karadeniz'e kadar uzanıyor ama fiyatlar ne kadar? Dediğinizi duyar gibiyiz. Fiyat politikası her mekânda değişkenlik göstermektedir. Ancak ortalama olarak bir mekânda iki kişi için enfes bir kahvaltı sofrası 69 TL ile 84 TL arasında değişmektedir. Dolayısı ile fiyatlar makuldür. Dışarıda geçireceğiniz bu eğlenceli ve güzel süre boyunca bütçenize uygun mekanları bulmakta oldukça kolaydır. Ankara kahvaltısı menüsü ile fiyatları ile müşterilerin ilgisini çekmektedir.

Karadeniz denildiği zaman çay akla gelir. Demleme çay ile en lezzetli kahvaltı sofrasına eşlik eder. Ayrıca kahvaltı da içeceğiniz çay sınırsız olması ile sınırsız hizmet sunulmaktadır. Ankara kahvaltısı mekanları bu uygulamalar ile hizmet anlayışını da yenilemektedir.

Karadeniz Mıhlaması Tarifi

Mıhlama, Karadeniz'in en meşhur lezzetlerinden biridir. Bu lezzeti daha önce denemeyenler için tarifi ve püf noktaları ile önemli bilgileri paylaşalım. Ancak yöredeki lezzeti bire bir tatmak isteyenleri Ankara kahvaltısı mekanlarına bekleriz. Mısır unu, dil peyniri, tereyağı ve su ile yapılır. Tereyağı mısır unu ile kavrulur. Ardından su eklenir ve iyice çekmesi sağlanır. Peynir de eklenir. Peynir eriyene kadar ocakta pişirilir. Kıvam aldıktan sonra ocaktan alınız. Yanına yine yöresel bir lezzet olan bazlama ile sunulabilir.