ANKARA KAHVALTISINDA EGE ESİNTİLERİ

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISINDA EGE ESİNTİLERİ

Ege mutfağının lezzetli çeşitleri yavaş yavaş Ankara mutfağına da girmeye başladı. Özellikle de birbirinden lezzetli kahvaltı çeşitlerini görebilirsiniz. Ege mutfağının özelliği olan hafif ve doyurucu olması, Ankara kahvaltısı mekanlarında tatma imkânı sunulmaktadır. Ege mutfağını oluşturan yeşillikler, sebzeler, zeytinyağı gibi temel besinleri ile hazırlanan tatlara sadece ege halkı değil Ankara halkı da ulaşabilmek mümkündür. Ankara kahvaltısında ege esintileri görmek isteyenlerdenseniz o zaman sizi Ankara kahvaltısı mekanlarına bekleriz.

Ege mutfağında zeytin yağı ağırlıklı kullanılır. Dolayısı ile Ankara kahvaltısının menüsünde de zeytin yağına bolca yer verilir. Mesela zeytinyağını bir kâsenin içine koyup çeşitli baharatlar ile tatlandırıp- renklendirerek ekmeğinizi banabilirsiniz. Çıtır ve taze ekmek ile ne güzel olur. Ayrıca ege mutfağında yer alan yeşillikler ve otlar sadece yemeğin eşlikçileri değildir. Aynı zamanda kahvaltı da bu yeşillikleri, otları görebilirsiniz. Böylece güne sağlıklı başlamış olursunuz. Özellikle de maydanozu demet demet tabağa yerleştirip domates ile süsleyerek sofra için hazır hale getirilir.

Çocukların içecek olarak tükettikleri meyve sularını hazır satın almak yerine doğal yöntemler veya ege usulü ile sağlıklı içecekler sunulabilir. Mesela taze olarak yenilen meyvelerin kompostosunu yapmak oldukça sağlıklı bir fikirdir. Hem doğal hem de lezzetli olması ile çocukları kimyasallara karşı koruyabilirsiniz.


devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara


Ege mutfağının bir diğer önemli unsuru damla sakızıdır. Eklendiği yemeğe harika lezzeti, yaydığı mis gibi kokusu ile damla sakızı her bölgenin mutfağına girmelidir. Ege mutfağında damla sakızının reçele konulması, Türk kahvesine aroma katılması gibi enfes lezzetler için Ankara kahvaltısı mekanlarına gelmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca reçel konusunda ege mutfağında sayısız lezzetler vardır. Çünkü ege halkı reçel için belirli malzemeler kullanmak yerine her şeyin reçelini yapmaktadır.

Ege esintilerine ait bir kahvaltısı sofrasında şu çeşitler yer alır: boyoz, limon reçeli, katı yumurta, Akhisar katmeri, peynirli pişi. Bu lezzetleri Ankara gibi büyük şehirde nerede bulurum? Diye uzun uzun düşünenlere tek adres Ankara kahvaltısı mekanlarını gösterebiliriz. Çünkü koskoca ege mutfağını Ankara halkının ayağına kadar getirmeyi başarmıştır. Tüm bu lezzetleri işin uzmanı kişiler tarafından hazırlanır, pişirilir ve sunulur. Böylece Ankara kahvaltısında ege esintileri hayal değildir.

  • Boyoz: un, tuz, şeker, sıvı yağ ile hazırlanacak kadar sade ama bir o kadar da lezzetlidir. Ege mutfağının vazgeçilmez lezzetleri arasında il sıradadır.
  • Limon reçeli: yukarıda dediğimiz gibi ege halkı eline geçen her şeyi reçel yaparak lezzetli hale getirmektedir. Bunlardan biri de limondur. Limonu daha önce hiç böyle tatmadıysanız eğer Ankara kahvaltısı mekanlarına mutlaka uğrayın.
  • Akhisar katmeri: yumurta, maydanoz ve tulum peyniri üçlüsü ile nefis bir lezzettir. Bu malzemeler incecik doğranır. Katmerin özelliği incecik açılarak yapılmasında saklıdır. Sac üzerinde çevire çevire pişirilen Akhisar katmeri kahvaltının baş tacıdır.
  • Peynirli pişi: istediğiniz peynir çeşidini pişinin içerisine koyabilirsiniz. Hamurunun yapılışı boyoz ile aynıdır. Pişi, Türk mutfağında hamur kızartması olarak bilinir. Ancak yörelere göre bu isim değişir. Mesela ege de hamur kızartmasına pişi denildiği gibi.
Ankara kahvaltısı mekanlarının en önemli özelliği de bölgeler arasında kültürlerin kaynaşmasında köprü konumundadır. Çünkü Ankara'da yaşayan insanların ege mutfağına yabancı kalmasını önleyerek oradaki lezzetleri Ankara mutfağına taşımıştır. Böylece ege mutfağını daha önce denemeyenler veya ege mutfağından vazgeçemeyenler, aklı, kalbi ege de kalanlar için Ankara kahvaltısında ege esintilerine rastlayabilirsiniz. Ankara mutfağı yeniliklere açık olması ile farklı lezzetleri her dönem de müşterilerin damak zevkine sunacaktır.