ANKARA KAHVALTI NEŞESİ

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI NEŞESİ

Çoğu kişinin atladığı kahvaltı, aslında bir keyiftir. Hatta kahvaltıyı konu alan ünlü şairin bir de şiiri vardır. Cemal süreya bir şiirinde kahvaltıdan şöyle bahseder: kahvaltının mutlulukla bir ilgisi olmalıdır. Dolayısı ile kahvaltıyı düzenli olarak ve özel kahvaltı masalarında yapanların daha rahat anlayacağı mutluluk kaynağına yakından bakalım.devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


  • Ankara şehrinin karmaşık yapısı günlük hayatı da etkiler. İşler için yoğun koşuşturmalar, okul hayatının zorlu maratonu derken kahvaltı için zaman yoktur. Kahvaltı yapmak yerine ayak üstü bir kahve ya da bir poğaça ile koca bir hafta geçirilmeye çalışılır. Ancak hafta sonu bir türlü gelmek bilmez. Ankara kahvaltı neşesi ile hafta sonu insan yeniden hayata döner adeta.
  • Koşuşturma arasında midenizi bastırması için yediğiniz simitler, karnınızı doyurmadığı gibi mutlu olmanıza da katkı sağlamaz. Ankara kahvaltı neşesi yani bol çeşit ve geniş kahvaltı masalarında ruhunuz da doyacaktır.
  • Bütün aile bireylerinin yer aldığı genellikle Pazar kahvaltısı olarak adlandırılan bu özel an için hafta içi günlerin hızlıca akıp gitmesi beklenir. Hafta sonunda Ankara kahvaltı neşesi ile aile bireylerinin yüzler güler. Çünkü kahvaltı masasının lezzetleri hoş sohbetler ile desteklenir.
  • Ankara kahvaltı neşesi olarak bahsettiğimiz ifade donanımlı bir kahvaltı masasıdır aslında. Çoğu insanın hayatın anlamı olarak gördüğü gerçek lezzetlerin yer aldığı bir kahvaltı sofrasıdır.
  • Kahvaltı sofralarının cümbür cemaat dolu olması gerektiğine inanılır. Yani sadece kalabalık sofralar eğlenceli olduğuna inanıldığı gibi. Ancak Ankara kahvaltı neşesi sayesinde kahvaltının tadına tek başınıza da keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.
  • Ankara kahvaltı neşesi ile uzun ve yorucu bir şekilde kahvaltı hazırlığı yerine sadece lezzetli bir kahvaltı yapma imkânı yakalayabilirsiniz.
  • Ankara kahvaltı neşesi klasik lezzetler ile farklı lezzet alışkanlıklarınızı sürdürmenizi de sağlar. O kadar çeşit arasında herkes kendi damak tadına göre bir kahvaltı alışkanlığına sahiptir. Mesela tereyağı ile reçel, ya da tatlı -tuzlu lezzetlerin aynı anda tüketilmesi gibi.
  • Ankara kahvaltı mekanlarına bir sabah arkadaşlarınız ile uğrayıp Ankara kahvaltı neşesi, biriktirdiğiniz anılar arasında yerini alacaktır.
  • Uzun yıllardır sürdürülen bir gelenek Ankara kahvaltı neşesi ile varlığını devam ettirmektedir. Yani kahvaltıdan sonra közde pişirilmiş bol köpüklü bir kahve içmek. Kimse böylesi bir lezzete hayır diyemez.
Kahvaltı klasikleri arasında uzun süren kahvaltı da yer almaktadır. Yani eğer bir işini yoksa, bir aceleniz yoksa kahvaltı süresi uzatıldıkça uzatılır. Böylesi daha keyifli ve lezzetli olmaktadır. Eğer kahvaltıda tekseniz gazetenizi alır baştan sona okur, çayınızı yudumlarsınız. Eğer kalabalıksanız, konuşacak konular uzayıp gidiyorsa o zamanda telefonlar bile sessize alınır, rahatsız edilmemek için.

Ankara kahvaltı neşesi sayesinde sıkıntıdan, yalnızlıktan hatta olumsuz ruh hali yani depresyon gibi durumların ilacıdır. Uzun süredir yemediğiniz lezzetleri tatmak için iyi bir bahanedir. Sağlıklı bir gün için Ankara kahvaltı neşesi şiddetle tavsiye ederiz. Mutlaka eşinizi dostunuzu alarak en yakın bir Ankara kahvaltı mekânında ortamı inceleyip, menüdeki lezzetleri tadabilirsiniz.

Ankara'nın gri bir şehir olduğu düşüncesine inat Ankara kahvaltı neşesi ile yeniden canlanmaktadır. Ayrıca Ankara'nın sıkıcı bir şehir olduğunu düşünenler Ankara'yı yeterince tanımadıklarını, mutfak kültürünü özellikle Ankara kahvaltısını tatmadıklarının açık bir ifadesidir. Öyleyse Ankara kahvaltı neşesi ile oluşan kalıplaşmış ifadeleri yıkıp Ankara'ya yeni bir pencereden bakmak istiyorsanız Ankara kahvaltısı deneyimlemelisiniz.

Ankara kahvaltısı, sadece halkı değil, yabancı turistlerinde ilgisini çekerek uğramadan geçmedikleri lezzet duraklarıdır. Eğer yolunuz Ankara'dan geçiyorsa Ankara kahvaltı neşesi yani tam donanımlı bir kahvaltı sofrasında soluklanmanızı öneriyoruz.