ANKARA KAHVALTI MEKANLARI – YÖRÜK SOFRASI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI MEKANLARI – YÖRÜK SOFRASI

Yörük denildiği zaman akla ilk konar göçer yaşayan insanlar akla gelir. Yörükler ülkemizde kültür temsilcilerindendir ve mutfak kültürleri de kendilerine özgüdür. Dağların üst kısımlarında yaylalarda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürürler. Çadırları çeşitli dış etmenlerden insanları koruması amacı ile hayvan kılından yapılmıştır.

Yörüklerin mutfak kültürlerinin yansıtan Yörük sofraları da oldukça meşhurdur. Yörük sofralarının en belirgin özellikleri; hazırlanması kolay, zaman almayan, enerji ve vitamini yüksek, çeşitli baharat ve sebzelere geniş yer verilmesi, yabani otlarında lezzet unsuru olarak görülmesi gibi. Hamur işleri hem doyurucu hem de tok tutması nedeni ile pek çok çeşidi yapılır. Börek, yufka ekmeği, bazlama, gözleme gibi. Yemeklerin yanında içtikleri en özel içecek ayrandır. Bol sebze ve et ile hazırlanan torak güveçlerde pişirilen yemeklerde ana öğünü oluşturur.

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Beat Cafe Armada

Söğütözü

devamını oku... Adres: Beştepe Mahallesi Nergiz Sokak No : 7/2 ( Armada Via Flat Yaşam Sokağı ) Söğütözü - Ankara

Beat Cafe Bahçelievler

Bahçelievler

devamını oku... Adres: Aşkabat Caddesi 2/A ( Bahçelievler 7. Cadde )


Yörükler, günümüzde yavaş yavaş azalsa da mutfak kültürleri yaşatılmaya çalışılmaktadır. Yani Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrası ile Yörüklerin mutfak kültürleri gelecek nesillere de tanıtılmaktadır. Yörükler genellikle sütü ve sütün farklı kullanımları ile beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Ülkemizin verimli tarım arazilerinin sunduğu birbirinden lezzetli ve farklı ürünler (sebze, meyve) ile harmanlanarak ölümsüz kültürel motiflerini oluşturmaktadır.

Yukarıda genel olarak bahsettiğimiz Yörük mutfak kültüründen etkilendiyseniz, farklı lezzetleri tatmak istiyorsanız uğrayacağınız tek adres Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasıdır. Hem Ankara mutfağı hem de Yörük sofrası aynı çatı altında toplanarak oluşan lezzetler rengarenk bir yelpazeye dönüştürülmüştür.

Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasının bir diğer özelliği hayvanlarını temiz dağ havasında, tertemiz sular, taptaze otlar ile besleyerek hem lezzetli et ve süt ürünlerine sahiptirler. Dolayısı ile Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrası menüsü bu şekilde lezzet kazanmaktadır.

Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrası menülerine bir göz atalım.

  • Peynir: marketlerde, bakkallarda raflarda yer alan öyle sıradan peynir değildir. Yörüklerin kendine özgü peynirleri vardır. Keçi sütü peynir yapında esas unsurdur. Peynir yapılırken arasına biraz da çörek otu atılır. Daha sonra tulumlara basılır ve olması için bekletilir. Böylesi bir peynir için yaylalara çıkmak yerine Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasına buyurun.
  • Bazlama: klasik lezzetlerin dışında bir tariftir. Çeşitli malzemelerin harmanlanması ile hazırlanır garnitürü. İçerisinde patates, yukarıda bahsettiğimiz özel peynir, tereyağı, yeşillik ve baharat olarak yaylalarda topladıkları otlarda eklenir. İncecik açılan hamura konan iç harcı sacda pişirilmeye bırakılır.
  • Çay: şehir hayatında yemekleri pişirmek için ocaklarda doğalgazdan yararlanılır. Dolayısı ile yemeklerin pişerken lezzeti kaybolup kaybolmadığı tartışmaya açıktır. Ancak Yörükler çayını demlemek için köz ateşini seçer. Ağır ağır kaynayan suya atılan çay daha sonra demlenmeye bırakılır. Çay iyice demlenip tadını verdikten sonra afiyetle içilir.
  • Çorba: kimi Yörükler sabah kahvaltısında çorba içmeyi tercih eder. Bulgur, mercimek gibi malzemeler ile hazırladıkları çorbaları içer ve işlerine koyulurlar. Hem doyurucudur hem enerji verir hem de yanına başka bir şey hazırlamaya gerek kalmaz.
Ankara gibi büyük şehirlerde, bir uçtan bir uca beton binalar yükselen kalabalık şehirde Yörük hayatı yaşamak neredeyse imkansızdır. Dolayısı ile bu anlattığımız Yörüklerin mutfak kültürü sadece yazı olarak, bilgi olarak mı kalacak? Bu sorunun cevabı Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasında bulabilirsiniz. Yayla kültüründe yer alan yemekleri, kahvaltı sofrasını şehre getirmeyi başarmıştır. Hem de Yörüklerin kendi elleri ile hazırladıkları özel lezzetleri yeme fırsatı sunmaktadır. Buna bağlı olarak hiçbir lezzet kendi tarifini, tadını bozmadan, tadı kaçmadan sunulmaktadır. Ki bu durum Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasını daha özel yapmaktadır.