ANKARA KAHVALTI MEKANLARI – YÖRÜK SOFRASI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI MEKANLARI – YÖRÜK SOFRASI

Yörük denildiği zaman akla ilk konar göçer yaşayan insanlar akla gelir. Yörükler ülkemizde kültür temsilcilerindendir ve mutfak kültürleri de kendilerine özgüdür. Dağların üst kısımlarında yaylalarda kurdukları çadırlarda yaşamlarını sürdürürler. Çadırları çeşitli dış etmenlerden insanları koruması amacı ile hayvan kılından yapılmıştır.

Yörüklerin mutfak kültürlerinin yansıtan Yörük sofraları da oldukça meşhurdur. Yörük sofralarının en belirgin özellikleri; hazırlanması kolay, zaman almayan, enerji ve vitamini yüksek, çeşitli baharat ve sebzelere geniş yer verilmesi, yabani otlarında lezzet unsuru olarak görülmesi gibi. Hamur işleri hem doyurucu hem de tok tutması nedeni ile pek çok çeşidi yapılır. Börek, yufka ekmeği, bazlama, gözleme gibi. Yemeklerin yanında içtikleri en özel içecek ayrandır. Bol sebze ve et ile hazırlanan torak güveçlerde pişirilen yemeklerde ana öğünü oluşturur.


devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Yörükler, günümüzde yavaş yavaş azalsa da mutfak kültürleri yaşatılmaya çalışılmaktadır. Yani Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrası ile Yörüklerin mutfak kültürleri gelecek nesillere de tanıtılmaktadır. Yörükler genellikle sütü ve sütün farklı kullanımları ile beslenme ihtiyaçlarını karşılar. Ülkemizin verimli tarım arazilerinin sunduğu birbirinden lezzetli ve farklı ürünler (sebze, meyve) ile harmanlanarak ölümsüz kültürel motiflerini oluşturmaktadır.

Yukarıda genel olarak bahsettiğimiz Yörük mutfak kültüründen etkilendiyseniz, farklı lezzetleri tatmak istiyorsanız uğrayacağınız tek adres Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasıdır. Hem Ankara mutfağı hem de Yörük sofrası aynı çatı altında toplanarak oluşan lezzetler rengarenk bir yelpazeye dönüştürülmüştür.

Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasının bir diğer özelliği hayvanlarını temiz dağ havasında, tertemiz sular, taptaze otlar ile besleyerek hem lezzetli et ve süt ürünlerine sahiptirler. Dolayısı ile Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrası menüsü bu şekilde lezzet kazanmaktadır.

Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrası menülerine bir göz atalım.

  • Peynir: marketlerde, bakkallarda raflarda yer alan öyle sıradan peynir değildir. Yörüklerin kendine özgü peynirleri vardır. Keçi sütü peynir yapında esas unsurdur. Peynir yapılırken arasına biraz da çörek otu atılır. Daha sonra tulumlara basılır ve olması için bekletilir. Böylesi bir peynir için yaylalara çıkmak yerine Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasına buyurun.
  • Bazlama: klasik lezzetlerin dışında bir tariftir. Çeşitli malzemelerin harmanlanması ile hazırlanır garnitürü. İçerisinde patates, yukarıda bahsettiğimiz özel peynir, tereyağı, yeşillik ve baharat olarak yaylalarda topladıkları otlarda eklenir. İncecik açılan hamura konan iç harcı sacda pişirilmeye bırakılır.
  • Çay: şehir hayatında yemekleri pişirmek için ocaklarda doğalgazdan yararlanılır. Dolayısı ile yemeklerin pişerken lezzeti kaybolup kaybolmadığı tartışmaya açıktır. Ancak Yörükler çayını demlemek için köz ateşini seçer. Ağır ağır kaynayan suya atılan çay daha sonra demlenmeye bırakılır. Çay iyice demlenip tadını verdikten sonra afiyetle içilir.
  • Çorba: kimi Yörükler sabah kahvaltısında çorba içmeyi tercih eder. Bulgur, mercimek gibi malzemeler ile hazırladıkları çorbaları içer ve işlerine koyulurlar. Hem doyurucudur hem enerji verir hem de yanına başka bir şey hazırlamaya gerek kalmaz.
Ankara gibi büyük şehirlerde, bir uçtan bir uca beton binalar yükselen kalabalık şehirde Yörük hayatı yaşamak neredeyse imkansızdır. Dolayısı ile bu anlattığımız Yörüklerin mutfak kültürü sadece yazı olarak, bilgi olarak mı kalacak? Bu sorunun cevabı Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasında bulabilirsiniz. Yayla kültüründe yer alan yemekleri, kahvaltı sofrasını şehre getirmeyi başarmıştır. Hem de Yörüklerin kendi elleri ile hazırladıkları özel lezzetleri yeme fırsatı sunmaktadır. Buna bağlı olarak hiçbir lezzet kendi tarifini, tadını bozmadan, tadı kaçmadan sunulmaktadır. Ki bu durum Ankara kahvaltı mekanları – Yörük sofrasını daha özel yapmaktadır.