ANKARA KAHVALTISI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI

Kahvaltı günün en önemli öğünü olarak kabul edilmektedir. Yıllarca yapılan araştırmalar neticesinde, kişinin gün içerisindeki başarı ve performansını kahvaltıya borçlu olduğu fark edilmiştir. Kültürümüzde de kahvaltı bir hayli önemli yere sahiptir. Öyle ki kahvaltı her sabah düzenli bir şekilde hazırlanır ve genellikle de ailecek yapılan kahvaltının ardından herkes evinden çıkar. Hatta kahvaltı denildiği zaman akıllara da ilk olarak Türk kültürü gelmektedir. Yani kahvaltı bu denli hayatımızın bir parçası olmuştur. Bu durum günümüzde biraz değişti ve bu kadar önemli bir öğün basit bir şekilde geçiştirilmeye ya da hiç yapılmamaya başlanmıştır. Oysa birçok yabancı ülkemizi ziyaret ettikleri zaman ilk olarak denedikleri lezzetlerin başında Türk kahvaltısı gelmektedir. Türk Kahvaltısı içerisinde de birçok çeşit yer almaktadır. Bu çeşitlerden en meşhur olanlardan biri de Ankara Kahvaltısıdır.

Artık neredeyse dünyaca meşhur bir hale gelen Ankara Kahvaltısı nedir ve nelerden oluşur bir göz atalım. Öncelikle Ankara'da kahvaltının bu denli meşhur olmasının sebebi hemen hemen her yörenin kendine has lezzetlerini tek çatı altında barındırabilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca Ankara simidi de kahvaltı sofralarının olmazsa olmazları arasındadır. Eğer Ankara Kahvaltısı yapıyorsanız bu eşsiz lezzetin kesinlikle sofranızda olması gerekir. Bir de içecek olarak taze sıkılmış portakal suyu. Mevsim ne olursa olsun Ankara simidi ve taze sıkılmış portakal suyu Ankara Kahvaltısının olmazsa olmazlarıdır.


devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Ankara Kahvaltısı Nelerden Oluşur?

Ankara Kahvaltısı birçok yöresel kültüre ait kahvaltı çeşitlerinden oluşmaktadır. Bu sebeple bir kahvaltı içeriği nelerse Ankara Kahvaltısında bu içerikler çok daha çeşitlidir. Ankara Kahvaltısı nelerden oluşur kısaca bahsetmek gerekirse;

 • Peynir bir kahvaltı için en önemli besin ögelerinden biridir. Ankara Kahvaltısında beyaz peynir, tulum peyniri, otlu peynir, kaşar peyniri, keçi peyniri ve daha birçok peynir çeşidini bulabilmek mümkündür.
 • Zeytin de yine kahvaltının olmazsa olmazlarındandır. Siyah zeytin, yeşil zeytin, dolma zeytin, biberli zeytin, soslu zeytin ve yine birçok yöresel lezzette zeytin çeşidi.
 • Yumurta çeşitleri besleyici bir kahvaltı için önemlidir.
 • Bal ve kaymak zengin bir kahvaltı için önemlidir. Bu sebeple Ankara Kahvaltısının vazgeçilmezleri arasındadır.
 • Reçel çeşitleri de kahvaltı için önemlidir. Besleyici, lezzetli ve rengarenk reçeller oldukça iştah açıdır.
 • Uzmanlara göre kahvaltının tam anlamıyla besin ögelerini sağlayabilmesi için tahıl ve ceviz gibi besin ögeleri ile desteklenmesi gerekmektedir. Bu sebeple Ankara Kahvaltısının içeriğinde bu ürünlere de yer verilmektedir.
 • Ve tabi ki daha önceden de bahsettiğimiz gibi Ankara simidi bu kahvaltının en önemli ürünüdür.
 • İçecek olarak çay, kahve, süt ya da taze sıkılmış meyve suları tercih edebilirsiniz.
Ankara Kahvaltısı genel olarak bu bahsettiğimiz ürünlerden oluşmaktadır. Fakat seçtiğiniz kahvaltı mekanına göre bu içerikler azalabileceği gibi artabilecektir. Bazı mekanlarda bu içerikleri tek tek almanız gerebileceği gibi daha lüks ve gözde mekanlarda bu içeriklerin hepsi birden sunulabileceğini de belirtmemizde fayda vardır.

Ankara Kahvaltısı Nerede Yenir?

Ankara kahvaltısı güne başlamak için oldukça doğru bir seçimdir. Tabi bu güzel seçimi doğru kahvaltı mekânı seçerek daha güzel ve keyifli bir hale getirmek sizin elinizde. Bu sebeple Ankara Kahvaltısı yapacağınız mekânı küçük bir araştırma ile belirlemek daha uygun olacaktır. Eğer kahvaltı mekânı konusunda bir öneri arıyorsanız şu şekilde bakabilirsiniz.

 • Açık hava kahvaltı mekanları
 • Bahçe kahvaltısı
 • Kahvaltı salonları
 • Otel kahvaltısı
 • Pastane kahvaltısı
Bu bahsettiğimizi kahvaltı mekanları en çok tercih edilen mekanlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Siz de güzel bir Ankara Kahvaltısı yapmak istiyorsanız bu mekanlara bir göz atabilir ve keyifli bir kahvaltı yapabilirsiniz.