ANKARA KALESİ KAHVALTI

blog yazısı ekle !

ANKARA KALESİ KAHVALTI

Çalışma yükünün ve şartlarının daha da arttığı günümüzde, özellikle Ankara'da birçok kişi sabah güne başlamadan adeta kahvaltı yapacak bir zaman bile bulamamaktadır. Bu sebeple kahvaltı keyfi için genel olarak hafta sonu iki günlük bir ara tercih edilmektedir. Onunda evde ya da sıradanlaşmış yerlerde kahvaltı yaparak geçirmek insana huzur ve mutluluk katmak yerine, monotonlaşan hayatı daha da monoton bir hale getirmektedir. Oysa Ankara'da kahvaltı yapılabilecek onlarca güzel ve farklı mekân Ankara Kahvaltısı konusunda en kaliteli hizmeti sunmaktadır. Farklı, doğal ve birazda nostalji olsun istiyorsanız Ankara Kalesi Kahvaltı mekanları tam da size uygun olacaktır.

Son zamanlarda nostaljik mekanların değerinin bir kez daha anlaşılmasıyla birlikte tarihi mekanların restore edilerek insanlara hizmet vermesi amaçlanmaktadır. Son derece yerinde yapılan bu tür işler hem Ankara'nın tarihi dokusunun korunmasını hem de artık çok sıradan ve adeta birbirinin kopyası olan mekanlardan sıkılanlar için harika bir tercih olabilmektedir. Restoranlar, kahvaltı salonları ve daha birçok mekân Ankara Kalesi içerisinde hizmet vermeye devam etmektedir. Bu yazımızda sıradanlaşan kahvaltı mekanlarına farklı bir soluk getirerek nostalji mekanlarında hizmet veren kahvaltı mekanlarına bir göz atalım. Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken Ankara Kalesi Kahvaltı mekanları, Ankara'nın yerli halkının da oldukça ilgisini çekmeye başlamıştır. Bu mekanlar sadece görsel olarak tarihi yansıtmakla kalmaz, özlem duyulan kahvaltı menüsü ve içerikleri ile de adeta eski Ankara sofralarından Ankara Kahvaltısını masanızda görmek mümkündür. Böylece hem eskiye duyulan özlem giderilebilmekte hem de lezzetli ve doğal bir kahvaltı yapabilme imkânı bulabilmektesiniz.


Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-AnkaraŞehrin kalabalık ve bunaltılı havasından kurtularak, sessiz ve sakin yerlerde zaman geçirmeye birçok kişi hasret kalmıştır. Hem şehrin içerisinde hem de şehirden bir o kadar da uzak mekân bulmak gerçekten günümüz şartlarında bir hayli zordur. Eğer sizler de bu şekilde düşünüyorsanız Ankara Kalesi tam da size uygun bir yerdir. Kendine has tarihi bir dokusu olan Ankara Kalesi hem tüm şehri görebilme imkanını size sunarken diğer bir taraftan da güzel ve lezzetli bir kahvaltı yaparken neşeli bir sohbet etmenize de imkân sağlamaktadır. Ayrıca tarihi olan bu kahvaltı mekanlarında sadece sıradan kahvaltı menüleri sunulmakla kalmaz bir de bunların haricinde günümüze uygun olan tüm kahvaltı menülerini ve kahvaltı içeriklerini de bulabilmeniz mümkündür.

Ankara Kalesi Kahvaltı mekanlarını tercih eden herkesin çok memnun kalarak ayrıldığı bu mekanlar, fiyat olarak nasıl diye merak konusu olabilmektedir. Çünkü bu tür nostalji mekanlarında genel olarak fiyatlar bir hayli yüksekken bir de bu denli güzel ve kaliteli hizmetleri de hesaba katınca kahvaltı fiyatlarının ne kadar olduğu herkes tarafından merak konusu olmaktadır. Seçeceğiniz mekâna göre fiyatlarda bir değişim olsa da genel olarak fiyatlar Ankara kahvaltı mekanlarının ortalaması bir fiyat aralığında değiştiğinden bahsedebiliriz. Bu arada normal ve küçük, sevimli mekanlarda kahvaltı yapabileceğiniz gibi daha lüks ve gösterişli mekanlarda hizmet vermektedir. Ama ortalama olarak kahvaltılar kişi başı 25 TL ile 50 TL aralığında değişmektedir. Tabi bu arada bu fiyatlar genel ve ortalama fiyatlar olduğunu da belirtmemizde fayda vardır. Seçeceğiniz mekâna ve menülere göre değişiklik gösterebilir. Ayrıca bazı Ankara Kalesi Kahvaltı mekanları hafta sonlarına özel kampanyalar da düzenlemektedir. Bu bazen hediye çocuk kahvaltı menüsü olabilirken bazen de kişi başı menü fiyatlarında düzenlenmiş indirim kampanyaları olabilmektedir. İşte tüm bunlarda Ankara Kalesi Kahvaltısını biraz daha cazip bir hale getirmek için fazlasıyla yeterli olabilmektedir.