ANKARA KAHVALTI MEKANLARI – OSMANLI MUTFAĞI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTI MEKANLARI – OSMANLI MUTFAĞI

Osmanlı devleti, altı yüz yılı aşkın süre boyunca varlığını sürdürmüş büyük bir devletti. Bu süre boyunca farklı kültürleri etkilemişlerdir ve farklı kültürlerden etkilenmişlerdir. Mutfak kültürü etkilenen unsurların başında yer alır. Yöresel çeşitlerin yanı sıra farklı kültürlerin lezzetlerini de benimsemesi ile beraber günümüze kadar ulaşan lezzetlere sahiptir. Osmanlı mutfağı, yeni nesillere miras olarak bırakılmıştır.

Osmanlı mutfağı genel olarak, hamur işleri, sebze, et, tahıl, pilav, çorba, zeytinyağlı gibi çeşitlerden oluşmaktadır. Yabani otlar, baharatlar yemeklerin lezzetini artırmak için kullanılan yardımcı malzemelerdendir. Osmanlı mutfağı içerisinde bu kültüre özgü çeşitler de mevcuttur. Mesela yoğurt, bulgur gibi.


devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara


Osmanlı mutfağı, yemeklerin lezzetinde iddialı olduğu kadar damaklara hitap etmesi ve çeşitlerin sayısız olmasında da iddialıdır. Osmanlı da genellikle iki öğün yemek yenilirdi. Sabahları kahvaltı günümüzdeki gibi değil de sabah yemeği şeklinde yapılırdı. Yani çabuk acıktırmayacak şekilde ve uzun süre tok tutucu olması nedeni ile yemek olarak düşünülebilir. Günümüzdeki gibi çay, kahve, süt, meyve suyu yerine çorba içilirdi. Sonraki öğün akşam yenilirdi.

Osmanlıdan kalan bu tatları merak ediyorsanız Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağının gerçek tatları ile merakınızı sonlandıracaktır. Masaya gelen siparişlerinizi daha tatmadan görüntüsünden bile ne kadar lezzetli olduğunu anlayabilmek mümkündür. Sipariş verdikten sonra açlık hissini fazla yaşatmadan anında servis yapılmaktadır. Kapıdan mekâna adım atar atmaz güler yüzlü personel tarafından karşılanır, mekânda geçireceğiniz süre boyunca en iyi şekilde ağırlanırsınız. Karar vermede zorlayacağınız çok sayıda çeşit bulunmaktadır.

Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağı, grup olarak katılımlarda da kolaylıklar sunmaktadır. Mesela özel bir menü istiyorsanız mekâna gitmeden önce yetkililer ile görüşerek hazırlatabilirsiniz. Böylece arkadaşlarınız, ailelerin oluşturduğu kalabalık bir sofrada her şey kusursuz olarak hazırlanmaktadır.

Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağı, Osmanlı kahvaltı geleneğini yaşatmaya devam ediyor. Yani kahvaltı için on beşten fazla çeşit aynı kahvaltı sofrasında bulundurulmaktadır. Bu durum aynı zamanda Türk mutfağında da bir geleneğe dönüşmüştür. Başta Peynir çeşitleri olmak üzere yöreden yöreye farklı isimleri ve lezzetleri ile çeşitlilik göstermektedir. Mesela dil peyniri, Ezine peyniri, koloti peyniri, Çerkez peyniri vb. sucuk, salam, pastırma gibi et ürünleri sade, baharatlı, yumurtalı gibi çeşitli pişirme usulleri ile karşımıza çıkmaktadır. Reçel çeşitlerini de saymakla bitiremeyiz. Her meyve ve sebzeden reçel yapılması sadece ülkemize özgü bir yöntem ve lezzet çeşitliliğidir. Bergamot reçeli, portakal reçeli, kayısı reçeli ve daha fazlası. Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağı kahvaltıları reçel ile tatlandırılırken bal, kaymak, tahin pekmezi es geçmek olmaz. Bu ayrılmaz ikililere de ayrıca yer verilmektedir.

Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağı günün aydınlanmaya başlaması ile işe koyulur ve müşterilerini en iyi şekilde ağırlamak için hazırlıklara başlar. Bunun için sabah saat 07:00 ile öğlene kadar uğrayabileceğiniz mekanlardandır. Böylesine Türk kültürüne özel lezzetler ile kahvaltı sofrası hazırlanmaktadır. Ayrıca Osmanlı mutfağı denilmesinden dolayı günün çorbası ile her gün bir farklı çorba çeşidi menüde yer almaktadır. Sabah erken saatlerde enerjik olmak ve sağlıklı bir gün için Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağına uğramadıktan sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı günün diğer öğünlerine göre iki kat daha değerlidir. Dolayısı ile böylesine değerli bir öğün ancak işin uzmanları tarafından hazırlanan şık ve lezzetli bir kahvaltı sofrasında kıymet kazanabilir. Yani Ankara kahvaltı mekanları – Osmanlı mutfağı ile güne hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. kahvaltı hazırlama derdi son bulurken karnınızı doyurarak mutlu bir şekilde işinize başlayabilirsiniz.