ANKARA KAHVALTISINDA ÇOCUKLAR İÇİN EĞLENCELİ 6 TARİF

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISINDA ÇOCUKLAR İÇİN EĞLENCELİ 6 TARİF

Bir gün boyunca üç ana öğün olmak üzere farklı zamanlarda öğünler bulunur. Bu öğünlerin başında kahvaltı gelir. Hem yetişkinler hem de çocuklar kahvaltıyı düzenli olarak yapması gerekir. Çocuklardan bazıları kahvaltı hazır denmesi ile masada yerini alırken bazıları da yataktan kolunu çeke çeke masaya kadar götürmek gerekir. Ancak bu yöntemler atık geride kaldı. Çünkü çocuklar kahvaltı için büyük istek ve hevesle yatağından kalkarak kahvaltı için hazır bir şekilde yerini alacaktır. Ankara kahvaltısında çocuklar için eğlenceli 6 tarif ile çocuklara kahvaltıyı sevdirecektir.


devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara  • 1.Pizza: bu tarif diğer önceden hazırlanan, bir telefon ile kapınıza gelen ürünlerden değildir. Ankara da pizzanın en doğalını en besleyicisini Ankara kahvaltısı mekanlarında bulabilirsiniz. Bu tarif tost ekmeğini zengin malzemeler ile buluşturarak lezzetli ve eğlenceli bir lezzet ortaya çıkmaktadır. Sosu için domates salçası ve yoğurt, üzeri malzemesi için peynir ve sucukları yerleştirip fırına verin.
  • 2.Krep: sabah kahvaltının en tatlı finali bu tarif ile yapılabilir. Çocukların asla hayır diyemediği çikolata bu sefer krep ile birleştirilmişti. Ankara kahvaltısında hem lezzetli hem de çocukların isteyerek yiyeceği lezzetlerden biridir. Krep, kahvaltılarda çoğu zaman pratik olması ile kurtarıcı bir tariftir. Aynı zamanda tatlı ve tuzlu olarak hazırlanması ile farklı çeşitlerde sunulabilir.
  • 3.Yumurtalı patates: yumurtayı çoğu zaman tereyağında, sucuklu, rafadan gibi biçimlerde kahvaltı sofralarında görebiliriz. Ancak patates ve yumurtayı aynı anda yemeyi hiç düşündünüz mü? Bu sorunun cevabı Ankara kahvaltısında çocuklar için eğlenceli 6 tarif içerisinde yer almaktadır. Küp biçiminde doğranan patateslerin üzerine yumurta kırılır ve piştikten sonra servise hazırdır.
  • 4.Tost: çocuklara sebze sevdirmek oldukça zordur. Öğle yemeğinde veya akşam yemeği için pişirilen sebze yemekleri çoğu zaman çocuklar tarafından reddedilmektedir. Ancak bu tarif ile çocukların sebzelere bakış açısı değişmektedir. Kabak, renkli biber yani kırmızı ve yeşil biber, peynir ile hazırlanan bu tarif oldukça sağlıklı ve doyurucudur.
  • 5.Kanepe: kanepe bakıldığı zaman çoğu zaman bir davette atıştırmalık olarak sunulmaktadır. Ancak Ankara kahvaltısında bu düşünce değiştirilerek doyurucu bir tarif olarak karşımıza çıkmaktadır. Şöyle ki, krep hamuru hazırlanarak kanepenin alt kısmı pişirilir. Şekilli kalıplar ile kesilir ve lokmalık haline getirilir. Üzeri için krem peynir, domates ve biber ile süslenir.
  • 6.Çilekli süt: bu tarif süt sevmeyen çocuklar için ideal ve eğlenceli bir tariftir. Hazırlanması zaman dahi almayan bu tarif besin değerince yüksektir. İçerisine çilek konulduğu gibi ayrıca muz da ilave edilebilir. Sütün en tatlı hali Ankara kahvaltısında bulmak mümkündür. Sıradan kahvaltılıklar Ankara kahvaltısı mekanlarında oldukça zengin menülere dönüşmektedir.
Ankara kahvaltısında çocuklar için eğlenceli 6 tarifte yer alan bu kahvaltı çeşitleri ebeveynlere sabah zaman kazandırdığı gibi çocuklar için de aynı durum söz konusudur. Okula dinç ve uyanık gidebilmek, enerjik olmak için çocuklara sebze, peynir, süt gibi en temel besin maddelerini içeren malzemeler ile menü oluşturulmuştur. Aynı zamanda çocukların midelerini yormadan, sindirim sistemini rahatsız etmeden gönül rahatlığı ile tüketebileceği çeşitler bulunmaktadır. Mesela hazır paket gıdalarda yer alan pizza hele de sabah kahvaltısında yenir mi? Diye merak eden ebeveynler için tarifin doğal ürünler ile hazırlanması sonucunda çocukların rahatça yiyebileceği çeşitlerden sadece biridir.

Ankara kahvaltısında her çeşit yeniden üretim sürecine tabi tutularak doğal içerikli olarak hazırlanmaktadır. Dolayısı ile sabah kahvaltısında pizza yenilebilir.