ANKARA KAHVALTISI YAPAN ÇOCUKLAR DAHA BAŞARILI

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI YAPAN ÇOCUKLAR DAHA BAŞARILI

Kahvaltı her yaştaki birey için son derece önemli bir öğündür. Fakat çocuklar için önemi bir kat daha fazladır. Çünkü çocuklar gelişim çağında bulundukları için metabolizmaları diğer yaş gruplarına nazaran daha hızlı çalışmakta ve gelişimlerini sağlamaktadır. Bu metabolik faaliyetlerin doğru ve düzgün çalışabilmesi için bazı besin ögelerinin, vitamin ve minerallerin tam ve zamanında alınması son derece büyük önem arz etmektedir. Gün içerisinde ki enerji ihtiyacının büyük bir bölümü sabah kahvaltısı ile sağlanırken ve çocukların gelişimi bittikten sonra sağlıklı ve sorunsuz bir hayat sürebilmeleri yine kahvaltı öğününe bağlıdır. Çocukların gelişiminde önemli rol oynayan karbonhidrat ve proteini sabah kahvaltısı ile almaları gerekir. Ama çocuklar bu dönemlerde kahvaltı yapmaktan bir hayli uzaklaşmakta ve ergenlik çağında bu oran zirveye ulaşmaktadır. Ardından da kahvaltı yapmadan hayatını idame ettiren bir nesil ortaya çıkmaktadır.

Başarısı ve motivasyonu daha düşük bu nesil okulda başarısının düşük olduğu kadar ileride iş hayatında da bu başarısızlığı devam edebilmektedir. Oysa Ankara kahvaltısı yapan çocuklar daha başarılıdır. Uzmanların görüşüne göre sabah okula gitmeden önce kahvaltı yapan çocuklar, kahvaltı yapmayan çocuklara nazaran dikkatleri daha yüksek moral ve motivasyonu daha kuvvetli ve daha başarılı olduklarını fark etmişlerdir. Özellikle Ankara kahvaltısının içeriği çocukların ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, kalsiyum ve diğer vitaminler ile mineraller bakımından bir hayli zengindir. Bu sebeple güne Ankara kahvaltısı ile yaparak başlayan çocuklar daha başarılı olmaktadır.


devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Hacılar Mah. 1418. Cad. No: 31 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

Şirin Bahçe

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Hacıhasan Mahallesi, 1709. Sk. No: 20/A Gölbaşı - Ankara

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No: 43/A 100. Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2176. Cad. 7/96 Platin Tower Söğütözü-Ankara

devamını oku... Adres: Karşıyaka Mah. Haymana Yolu 4. Km No:169 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: 2855 Cadde Taşpınar Mahallesi No:38 İncek-Gölbaşı-Ankara


Çocuklar kahvaltı yapmayı pek sevmeyebilirler. Ama bu şekilde başlanıldığı taktirde ileride kahvaltı yapmama bir alışkanlık haline dönüşmekte ve neredeyse tüm hayatları boyunca kahvaltı yapmadan güne başlayan nesiller yetişmektedir. Bu sebeple daha küçük yaşta çocukların ilgisini çekecek ve severek yiyebilecekleri kahvaltı menülerinin oluşturulması ve hazırlanması gerekmektedir. Bu kahvaltı menüleri çocukların bedensel ve zihinsel gelişimlerini sağlayacak vitamin ve mineraller bakımında zengin oldukları kadar lezzetli olmaları da gerekmektedir. Bu sebeple şekil şekil ve renk renk hazırlanmış özel çocuk kahvaltıları hazırlanması gerekmektedir. Tabi bu durum her gün evde kahvaltı hazırlamayı oldukça zor bir hale getirmektedir. Bu sebeple Ankara kahvaltı mekanları ve Ankara kahvaltı salonlarında çocuklar için günlük özel menüler hazırlanmaktadır. Böylece okula yetişme telaşı ile kaçırılan kahvaltı ya da işe gitmek zorunda olan ailelerin işe geç kalma sebebiyle çocuklarının kahvaltı yapmalarını takip edemeyen ailelerin sayısı her geçen gün azalmaktadır. Birçok aile her sabah Ankara kahvaltı mekanlarını tercih etmektedir. Aslına bakılırsa Ankara kahvaltı mekanlarında herkese hitap eden kahvaltı menüleri ile tüm aile bir arada kahvaltı yapma keyfini yeniden tatmıştır.

Peki, ama çocuklar için özel olarak hazırlanan menülerde neler olur? Öncelikle başta da belirttiğimiz gibi besin ögeleri, vitamin ve mineraller bakımından eksiksiz bir kahvaltı menüsü olmalıdır. Bu konunun takibi ise beslenme uzmanlarının denetiminde hazırlanmasıyla yapılmaktadır. Yani içiniz rahat bir şekilde çocuklarınıza bu kahvaltı menülerini yedirebilirsiniz. Şimdi bir de çocukların ilgisini çeken bu kahvaltı menüsü içeriklerine bir göz atalım.

  • Çocuk kahvaltı menülerinin vazgeçilmezi süslemeli tabaklardır. Omletten yüz, dil peynirinden saç, zeytinlerden göz, domatesten ağız ve salatalıklardan kulaklar. Böyle bir tabağa hiçbir çocuk hayır diyemez.
  • Yumurtalı ekmek, krep ve gözleme gibi yemesi zor olan ve ağır olan ama besleyici yiyecekleri sade sunmak yerine farklı baharatlar ya da tatlılarla daha da lezzetli hale getirerek sunum yapılır.
  • Çocuk menüsü için çay pek uygun olmayabilir. Ama süt ve meyve suyu kesinlikle bulunması gerekir. Fakat çocuğunuz süt ve meyve suyu içmeyi sevmiyorsa o zaman farklı aromalar ile süt ve meyve suyu renklendirilerek çocuklara sevdirilebilir.
Kısacası bu şekilde bahsettiğimiz bir çocuk menüsü, bir çocuğun ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri karşıladığı gibi kahvaltı yapmayı da sevdirecektir.