ANKARA KAHVALTISI VE TEMEL KAHVALTI ÇEŞİTLERİ

blog yazısı ekle !

ANKARA KAHVALTISI VE TEMEL KAHVALTI ÇEŞİTLERİ

Kahvaltı, günün ilk öğünüdür ve dünya üzerindeki ülkelerde kahvaltı, gelenek -göreneklere göre şekillenmektedir. Bir ülkenin standart kahvaltı çeşitleri vardır ve ilave kahvaltılık çeşitler ile hem kahvaltı çeşitlendirilir hem de farklılaştırılabilir. Türkiye gibi mutfağı zengin ülkeler kahvaltıya önem verirken bazı ülkeler kahvaltıyı önemsemezler. Mesela İtalyanlar, Fransızlar. Türkiye gibi kahvaltıya önem veren diğer ülke; İngiltere. Dolayısı ile dünya mutfakları arasında yer alırlar. Buna bağlı olarak Ankara kahvaltısı ve temel kahvaltı çeşitleri şunlardır:

Kontinental kahvaltı, viyana usulü kahvaltı, Türk kahvaltısı, İngiliz kahvaltısı, Amerikan kahvaltısı.

Kontinental kahvaltı: otel hizmetlerindeki rutin kahvaltı çeşididir. Özellikle Avrupa kıtasında yaygındır. İçilecek içeceğe göre kahvaltı adı değişiri. Mesela tercih çaydan yana ise tea complet veya coffee complettir. Kahvaltıda yer alan çeşitler: tereyağı, reçel, bal, ekmek, kahve- çay- çikolata.

Viyana usulü kahvaltı: Viyana yani Avusturya'nın başkentine ait bir kahvaltı çeşididir. Kontinental kahvaltıda olan çeşitlere ilave olarak yumurtada eklenmiştir. Yumurtanın pişirme usulü katı, rafadan, kayısı gibi uygulanabilir.

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Seçkin Sokak No:21 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Birlik Mah. 448. Cad. No: 10/A Çankaya-ANKARA

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara


Türk usulü kahvaltı: Türk kahvaltısında belirli çeşit olarak peynir, zeytin, domates, salatalık, çay, reçel, bal, tereyağı gibi lezzetler yer alır. Ankara kahvaltısı başta olmak üzere çeşitli bölgelerin kahvaltı için üretimleri ile yöresel lezzetlerde eklenerek zengin sofralar görülebilir. Sadece kahvaltı menüsü dünyaca ünlü değildir Ankara kahvaltı mekanları ile ülke sınırlarını aşmış üne sahiptir.

İngiliz kahvaltısı: Türk usulü kahvaltıdan sonra dünya mutfağına girmeyi başarmış bir kahvaltı çeşididir. Diğer ülkelerde gibi öğünü atlamak ya da ayak üstü geçiştirmek bu kahvaltı çeşidinde de geçerli değildir. İngiliz kahvaltısında sütlü çay oldukça yaygın tercih edilir. Bunun yanı sıra meyve suyu da tercih edilir. Sosis, yulaf ezmesi (sütlü), tost, ekmektir.

Amerikan kahvaltısı: bu kahvaltı çeşidi de oldukça zengindir. Kahvaltı öncesinde bol miktarda ve oldukça soğuk ya da buzlu su içerler. Ardından kahve, çay, gibi içecekler tercih edilir. Yumurta içerisine eklenen sosis, jambon vb. et ürünleri, reçel, tereyağı, bal, pankek, ekmek.

Yukarıda saydığımız kahvaltı çeşitlerini menüleri ile birlikte açıkladık. Bu menüler bölgelere göre ufak değişikliklere uğrayabilir. Bu kahvaltı çeşitleri ve menüleri dünya kahvaltı mutfaklarından en ünlüleridir.

Türk mutfağı, genel özellikleri ile anlatacak kadar yüzeysel bir mutfak değildir. Türkiye'nin başkenti Ankara başta olmak üzere her bölgenin kendine özgü kahvaltı çeşidi bulunur. Ankara kahvaltısı en zengin, en çok tercih edilenlerdendir. Türk kahvaltısı; verimli topraklarda, uzun emekler sonucu yetiştirilen en lezzetli ürünler mutfağa girerek kahvaltı için çeşitli adımlardan geçerek hazır hale gelir. Mesela mısır, çay, bal, reçel, peynir gibi. Meyve, sebze çeşitlerinin en geniş yer aldığı sofra Türk mutfağından Ankara kahvaltısıdır. Aynı zamanda hamurun en lezzetli hallerini yani simit, poğaça, börek, katmer gibi eşsiz lezzetler Türk kahvaltısına aittir. Türk kahvaltısı denilince bol zamana ihtiyacınız vardır. Çünkü her çeşidi tatmak, ayak üstü geçiştirilecek kadar basit ve sıradan değildir. Hepsi meşakkatli hazırlık aşamasından geçer. Dolayısı ile hakkını vererek yemek gerekir. Sandalyeye yerleştikten sonra her lezzeti sırası ile tatmak ve demlenmiş çay eşliğinde tadını çıkarmak gerekir.

Ankara kahvaltısı ve temel kahvaltı çeşitleri arasında Ankara kahvaltısı hakkında söylenecek daha çok şey vardır. Ancak ne kadar anlatırsak anlatalım bu özel lezzetleri tatmak kadar etkili olmayacaktır. Dolayısı ile Ankara kahvaltısı mekanları lezzet meraklılarını davet etmektedir. Yukarıdaki anlatımları Ankara kahvaltı mekanlarında tadarak, yaşayarak deneyimleyerek bizlere hak verebilirsiniz.