SERPME KAHVALTI MI, AÇIK BÜFE Mİ

blog yazısı ekle !

SERPME KAHVALTI MI, AÇIK BÜFE Mİ

Kahvaltı denildiği zaman dünyada Türkiye akla gelen ilk ülkedir. Geçmişten günümüze gelen kahvaltı geleneği iyiden iyiye kültürümüze yerleşmiş ve artık Türk Kültürü ile bağdaşmış bir aktivite haline gelmiştir. Ülkemizi ziyaret eden yabancı turistlerin ilk olarak denediği lezzetlerin başında Türk Kahvaltısı gelmektedir. Türk kahvaltısı çeşitlerinin arasında da en çok rağbet göreni Ankara Kahvaltısıdır.

Her dönem belirli bir yemek ve kahvaltı trendi ortaya çıkmakta ve bir süre moda olmaktadır. Bu trendlerden bazıları ihtiyaçtan dolayı bazıları ise tamamen yemek yemenin hazzına daha çok varabilmek için ortaya çıkmışlarıdır. Kahvaltı için de aynı trendlerden bahsetmemiz mümkündür. Son zamanlarda sıklıkla duymaya alıştığımız açık büfe kahvaltısı ve serpme kahvaltı da bu yeni trendlerden sadece ikisidir. Peki, ama nedir serpme kahvaltı ve açık büfe kahvaltısı? Ayrıca sabah kahvaltısı için hangisi tercih edilmelidir? Tüm bu sorulara cevap verebilmek için öncelikle tek tek bu kahvaltı çeşitlerinin ne olduklarına bir göz atalım.

Serpme Kahvaltı

Serpme kahvaltı, Ankara Kahvaltısında yeni trend olarak karşımıza çıkan ve en çok rağbet gören kahvaltı çeşididir. Serpme kahvaltının en büyük özelliği tüm kahvaltılık ürünlerin küçük kaplar içerisinde size sunuluyor olmasıdır. Onlarca farklı kahvaltılıklar aynı anda masanızda bulunuyor ve oldukça doyurucu bir kahvaltı türü olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Ayrıca serpme kahvaltıda tercihinize göre yumurtanızın pişirilme durumunu da ayarlayabilmektesiniz. Ailenizle, arkadaşlarınızla ya da misafirlerinizle güzel bir kahvaltı yapmak istiyorsanız kesinlikle tercih etmeniz gereken kahvaltı türüdür. Çünkü oldukça dolgun ve rengarenk kahvaltılıklar öncelikle göz zevkinize hitap ediyor. Eğer Ankara Kahvaltısı yapmaya karar verdiyseniz ve serpme kahvaltıyı tercih ederseniz kesinlikle masadan aç kalkmayacağınızı belirtmemizde fayda vardır.


devamını oku... Adres: 2120. Cadde 14/B-C Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

Şirin Bahçe

Gölbaşı

devamını oku... Adres: Hacıhasan Mahallesi, 1709. Sk. No: 20/A Gölbaşı - Ankara

devamını oku... Adres: Hacılar Mah. 1418. Cad. No: 31 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Dumlupınar Caddesi Sarıkadın Sokak No:69 Hamamönü Kurtuluş-ANKARA

devamını oku... Adres: Filistin Caddesi No: 43/A 100. Yıl Mahallesi Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Haymana Yolu 3.km Karşıyaka Mahallesi 634.Sokak No:4 Gölbaşı-Ankara

devamını oku... Adres: Koru Mahallesi 2432. Cadde 200/D Çayyolu-Ankara

İncek Sofrası - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Mahallesi Turgut Özal Bulvarı No:3 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Mustafa Kemal Mahallesi 2120. Cadde No:8 Mustafa Kemal Mahallesi-Ankara

devamını oku... Adres: İlkbahar Mahallesi Güneypark Küme Evleri Sinpaş Altın Oran Çarşı No: 19/B 16-17

devamını oku... Adres: Kızılcaşar Mahallesi Zafer Caddesi No:23 İncek-Ankara

devamını oku... Adres: 435. Cad. 61/A Birlik Mah. Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Atatürk Bulvarı. 183 Kavaklıdere-Ankara

Ekolojik Bahçe - Brunch Kahvaltı

İncek

devamını oku... Adres: İncek Bulvarı İncek Mahallesi Görgülü Sok. 8/A İncek-Ankara

devamını oku... Adres: Alacaatlı Caddesi 3315. Sokak No: 10 Çayyolu-Ankara


devamını oku...
Adres: Alacaatlı Köyü Girişi No:1 Çayyolu-Ankara


Açık Büfe Kahvaltı

Açık büfe kahvaltı, genel olarak otellerde görmeye alışkın olduğumuz kahvaltı türüdür. Açık büfe kahvaltısında ise kahvaltılıkların hepsi dizilir ve siz istediğiniz kadar, istediğiniz kahvaltılıkları tabağınıza alırsınız. Genel olarak bir sınırlama olmamasının yanı sıra oldukça zengin bir kahvaltılık içeriğine de sahiptir. Bu sebeple birçok lüks otelde kahvaltı olarak açık büfe tercih edilir. Diğer bir yandan herkesin isteğine göre ve istediği kadar almasının vermiş olduğu avantaj sebebiyle artık neredeyse her kahvaltı salonunda da açık büfe kahvaltı ilk tercih sırasında yer almaktadır. Açık büfe kahvaltıyı istediğiniz kadar ve istediğiniz çeşitlerden aldığınız için oldukça doyurucu ve paranızın karşılığını kesinlikle aldığınızı belirtmemiz gerekir.

Serpme Kahvaltı Mı? Açık Büfe Kahvaltı Mı?

Aslında bu soru birçok kişi için bir bilmece haline gelmiştir. Gerek karar verememekten gerek ise de çevrenin yönlendirmesinden dolayı birçok kişi için bir zor bir tercih haline gelmiştir. Aslına bakılırsa bu karmaşanın altında yatan sebep verdiğim paranın karşılığını alabilir miyim ya da masadan aç kalkar mıyım? Aslında Ankara Kahvaltısı oldukça doyurucu ve paranızın tam karşılığını alabileceğiniz birçok kahvaltı salonunda keyifle kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ama açık büfe kahvaltısı israf olarak görülmeye başlanmasının ardından eskisi kadar rağbet görmemeye başlamıştır. Diğer bir taraftan açık büfe kahvaltıda kahvaltı tabağınızı kendiniz almak zorundasınız. Bu da birçok kişi için oldukça gereksiz ve dezavantaj bir durumdur. Hal böyle olunca da gözler serpme kahvaltıya çevrilmiştir. Çünkü serpme kahvaltıda tüm kahvaltılıklardan azar azar gelse de menüsü oldukça zengindir. Yani serpme kahvaltı önce göz zevkinize sonra da midenize hitap edecektir. Ayrıca serpme kahvaltı, masanıza getirilir ve size de sadece bu eşsiz lezzetlerin keyfini çıkarmak kalır.

Afiyet olsun.