BALGAT BRUNCH KAHVALTI MEKANLARI

blog yazısı ekle !

BALGAT BRUNCH KAHVALTI MEKANLARI

Ankara ülkemizin ortasında yer alması bakımından farklı şehirlerden yerli ve yabancı turistleri ağırlamaktadır. Böyle olması insanlara hitap edecek, damak zevklerine uygun mekanlar sunması gerektiğinin bilincindedir. Balgat Brunch Kahvaltı Mekanları farklı talepleri karşılamaya yönelik zengin seçenekleri içermektedir.
devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi No:17/1 Çukurambar-Ankara

Dafne Hotel - Brunch Kahvaltı

Balgat

devamını oku... Adres: Çiğdem Mahallesi 1545. Sokak No:7 Balgat-Ankara

Hacı Abdullah Lokantası'nın asırlık tarihi Ahilik Teşkilatı'nın devamıdır. Köklü kuruluşların geçmişi, ya babadan oğla geçer, ya da para ile şirketler tarafından satın alınarak el değiştirir.

Hacı Abdullah'ta ise iki kural da geçerli değildir. Hacı Abdullah'ın 1888 yılında başlayan serüveni Ustadan Çırağa devralınarak gelmiştir.

Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde Karaköy Rıhtımı'nda Abdullah Efendi adıyla bir lokanta açılır. Lokantanın işletme ruhsatı bizzat Sultan II. Abdülhamit Han tarafından verilir.

Ülkeleri adına İstanbul'a ziyaret eden resmi ve özel heyetler, Abdullah Efendi'de ağırlanır.

1915 yılında ise Abdullah Efendi Lokantası, Karaköy Rıhtımı'ndan Beyoğlu'na taşınır. İstiklal Caddesi üzerinde bulunan Rumeli Han'ın zemin katında hizmetlerine devam eder. Abdullah Efendi burada da Usta'dan Çırağa devredilmiştir.

1940 yılında ise Abdullah Efendi, Rumeli Han'da 25 yıl yerli yabancı çok sayıda ünlü misafirlerini ağırladıktan sonra yine Usta Çırak nöbet değişimiyle, eski adı Bursa Sokak ve Ahududu Sokak, yeni adıyla Sadri Alışık olan, Türk Sineması'nın kalbinin attığı sokağa taşınır ve Hacı Salih ismini alır.

Abdullah Efendi ve Hacı Salih adıyla kalitesinden hiç taviz vermeden Osmanlı-Türk Mutfağı'nın bütün özelliklerini taşıyan lokanta, 1958 yılında şimdiki bulunduğu yerine, Ağa Camii yanındaki Sakızağacı Caddesi'ne taşınır.

Lokantaya adını veren Hacı Salih, ilerleyen yaşını gözönünde bulundurarak, O'da 1888'den beri sürdürülen geleneğe uyar ve yetiştirdiği çıraklarına, yani hizmetin emekçilerine, ustalarına devreder.

Kalite ve hizmetin gurur veren onurunu, güzelliğini bugüne taşıyan Hacı Salih ismi, resmi prosedür gereği değişmek zorunda kalır. 1983 tılında bir tevafuk sonucu yine 1888'li yıllardaki ismine rücu eder ve Hacı Abdullah ismini alır.

Sultan II. Abdülhamit Han'ın resmi müsaadesi ile açılan lokantamızın o günden bu güne aynı tadı muhafaza ettiğini, 90 yıl önce yemek yiyen ve bugün de lokantamızı şereflendiren Osmanlı torunlarının, şeref defterimizdeki yazdıklarından öğrenmek mümkündür.

Hacı Abdullah'taki gelenek, günümüzde unutulmaya yüz tutan Ahilik Teşkilatı'nın bir vesikasıdır.

Hizmetlerimiz sınırsız, konuğumuz olursanız seviniriz. Geçmişin farklı atmosferinde buluşmak umuduyla.devamını oku...
Adres: Beştepe Mahallesi Söğütözü Caddesi Yerleşke içerisindeki Sosyal Tesis 1 Çankaya-Ankara

devamını oku... Adres: Muhsin Yazıcıoğlu Cad. No: 13/B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Kızılırmak Mahallesi Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Hayat Sebla Evleri No:30/ B Çukurambar-Ankara

devamını oku... Adres: Y. Bahçelievler Mahallesi Eski 6. Cadde (Yeni 54. Cadde) 16/A-B Bahçelievler-Ankara


Ankara'da yabancı turistlerin geleneği olan brunch mekanlara yönelik yeni bir seçenek olarak yansıtılması kendilerini adeta evlerinde hissetmelerini sağlamaktadır. Aynı şekilde yerli turistler de unutulmamıştır. Yöresel lezzetlere de brunch menülerinde yer verilmiştir. Balgat semtine ulaşım açısından zorlanıyorsanız, uzak mesafede ise alternatif olarak Ankara'nın farklı semtlerine Balgat Brunch Mekanları açılarak herkesin kolay ulaşması sağlanmıştır.Aynı zamanda sanatçıların, yazarların, gurmelerin de tercih ettiği Balgat Brunch Kahvaltı Mekanları ünlülerin uğrak mekanları arasındadır.

Ünlü gurmelerin lezzetlerini deneyip memnun ayrıldığı Balgat Brunch Kahvaltı Mekanları tam not alarak kalitesini tescillemiştir. Uzmanların yorumlarının dikkate alındığı, bu duruma bağlı olarak eksikliklerin giderildiği, mekanların, personelin geliştirildiği, yeniliklere açık mekanlardır. Gelişmelere ve değişimlere açıktır. Böylece sıradan mekanlara fark atmayı başarmıştır B algat.